کالایاب
اخبار بازار ارز
  • رکورد دلارزدایی از ذخایر ارزی روسیه

    بانک مرکزی روسیه در راستای تداوم سیاست دلارزدایی خود، ۱۰۰ میلیارد دلار از ذخایر دلاری خود را به یورو، ین و یوآن تبدیل کرد.

    به گزارش «ایسنا» به نقل از راشاتودی، میزان ذخایر دلاری روسیه در شرایطی به کمترین سطح تاریخی خود رسیده است که بانک مرکزی این کشور ۱۰۰ میلیارد دلار از ذخایر خود را به ارزهای دیگری همچون یورو، یوآن چین و ین ژاپن تبدیل کرده است. در سه ماه منتهی به ماه ژوئن، سهم دلار از ذخایر ارزی خارجی روسیه از ۷/ ۴۳ درصد به ۹/ ۲۱ درصد کاهش پیدا کرده است. بر خلاف دلار، سهم یورو با افزایشی چشمگیر به ۳۲ درصد رسیده است. در گزارش بانک مرکزی روسیه سهم یوآن از ذخایر ارز خارجی ۷/ ۱۴ درصد، پوند ۳/ ۶ درصد، ین ۵/ ۴ درصد، دلار کانادا ۳/ ۲ درصد و دلار استرالیا یک درصد عنوان شده است. همچنین حجم کل ذخایر ارزی روسیه با ۴/ ۴۰ میلیارد دلار افزایش به نسبت ژوئیه ۲۰۱۷ به ۱/ ۴۵۸میلیارد دلار در ژوئن ۲۰۱۸ رسیده است.

    از سال گذشته و به دنبال تنش روسیه و آمریکا که منجر به تحریم گسترده بنگاه‌ها و تاجران روسی از سوی آمریکا شد، روسیه به سرعت در حال کاهش وابستگی خود به دلار و فروش اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا است. کرملین با متهم کردن آمریکا به استفاده ابزاری از دلار گفته است که به منظور حفظ امنیت اقتصادی روسیه چاره‌ای جز کاهش وابستگی اقتصاد این کشور به دلار ندارد.