اخبار بازار ارز
 • افزايش نرخ ارز هيچ درآمد مازادی برای دولت ايجاد نكرده است /کاهش منابع درآمدی دولت

  اطلاعیه سازمان برنامه و بودجه كشور؛

  سازمان برنامه وبودجه اعلام كرد:افزايش نرخ ارز درآمد مازادی برای دولت ايجاد نكرده و منابع درآمدی دولت كاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

  افزايش نرخ ارز هيچ درآمد مازادی برای دولت ايجاد نكرده است /کاهش منابع درآمدی دولتبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان برنامه و بودجه كشور بیانیه ای در واکنش به اظهاراتی مبنی بر افزایش درآمدهای دولت ناشی از رشد نرخ ارز  صادر کرد، متن كامل اين بيانيه به شرح ذيل است:

  در روزهای اخیر اشخاصی در قالب تحلیلهای اقتصادی خبر از وفور درآمدهای دولت به علت افزایش نرخ ارز می دهند. بدینوسیله اعلام می دارد در سال جاری هیچ درآمدی از محل افزایش نرخ ارز به منابع بودجه ای دولت اضافه نشده است چرا که کل ارز سهم دولت با نرخ ۴۲۰۰ تومان صرف خرید کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی و دامی و دارو و تجهیزات پزشکی می شود و از این محل هیچ گونه درآمدی عاید دولت نشده است.

  از طرفی اگرچه بودجه سال ۱۳۹۷ براساس دلار ۳۸۰۰ تومانی تنظیم گردیده و عرضه ارز دولتی با قیمت ۴۲۰۰ تومان انجام می شود مابه التفاوت ۳۸۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان نیز در حسابی نزد بانک مرکزی نگهداری و عینا صرف پرداخت مابه التفاوت کالاهای اساسی و نهاده های کشاورزی و دامی و دارو و تجهیزات پزشکی می شود به طوری که کالاهای فوق با همان نرخ ۳۸۰۰ تومان قانون بودجه ۱۳۹۷ تامین می شود. بر این اساس نه تنها دولت هیچ گونه درآمد مازادی نسبت به بودجه نداشته است بلکه منابع درآمدی دولت نسبت به پیش‌بینی‌ها و محاسبات بودجه کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.