اخبار بورس

 • صنایع پر اقبال فرابورس در هفته‌ای که گذشت

  در هفته‌ گذشته صد معاملات صنایع فرابورسی نشان می‌دهد برای چندمین هفته پیاپی گروه فلزات اساسی با ثبت نقل و انتقال 280 میلیارد ریال، سهم 30 درصدی را از ارزش کل معاملات بازارهای اول، دوم و پایه به خود اختصاص داده است.

  به گزارش خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین، تازه ترین خبرهای دریافتی از فرابورس نشان می دهد این بازار طی سه روز معاملاتی در هفته گذشته ، در مجموع بازاهای اول، دوم و پایه شاهد معامله تعداد 593 میلیون سهم به ارزش بیش از یک‌هزار و 643 میلیارد ریال دادوستد بوده است.

  بر اساس این گزارش، رصد معاملات صنایع فرابورسی نشان می‌دهد برای چندمین هفته پیاپی گروه فلزات اساسی با ثبت نقل و انتقال 280 میلیارد ریال، سهم 30 درصدی را از ارزش کل معاملات بازارهای اول، دوم و پایه به خود اختصاص داده و صدرنشین باقی مانده است.

  همچنین دو صنعت حمل و نقل و سرمایه‌گذاری‌ها به‌ترتیب با معامله 89 و 70 میلیارد ریال، سهم 10 و 7 درصدی را در هفته گذشته ثبت کردند و در رده‌های دوم و سوم صنایع فرابورسی ایستادند.

  در این میان، بازار پایه با نقل‌ و انتقال 327 میلیون سهم، بیشترین حجم و بازار دوم با ارزش معاملاتی بالغ بر 712 میلیارد ریال بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص دادند. بازار اول نیز در حالی بیشترین افت هفتگی حجم و ارزش معاملاتی را به میزان 85 درصد تجربه کرد که هفته پیشین صدرنشین بازار سهام بود.

  در هفته معاملاتی منتهی به 12 آذرماه همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی 13 میلیون ورقه به ارزش دو هزار و 666 میلیارد ریال معامله شد و اوراق بدهی با نقل و انتقال دو هزار و 405 میلیارد ریال، بیشترین ارزش معاملاتی را در این بازار نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن تجربه کرد.

  صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز نقل و انتقال نزدیک به 10 میلیون ورقه به ارزش 141 میلیارد ریال را به ثبت رساند که بیشترین حجم معاملاتی در مقایسه با دیگر ابزارهای مالی در این بازار بود. در عین حال اوراق گواهی تسهیلات مسکن بیش از 11 هزار دفعه مورد دادوستد قرار گرفت که ضمن افزایش 6 درصدی نسبت به هفته پیشین، در مقایسه با تعداد دفعات معاملاتی اوراق بدهی و ETFها بیشترین میزان بود. اوراق تسه در این هفته به تعداد 0.16 میلیون ورقه به ارزش 120 میلیارد ریال دادوستد شد.