اخبار تولید و تجارت

 • نگران افت پیشرفت‌های علمی و صنعتی در حوزه دارو هستیم

  دبیر انجمن داروسازان ایران در گفت‌وگو با تسنیم:

  دبیر انجمن داروسازان ایران با تشریح مخاطرات نظام سلامت کشور در صورت عدم توجه به آینده شغلی فارغ التحصیلان داروسازی گفت: نباید به تولید ۹۵درصدی دارو در داخل کشور، مغرور شویم.

  سید مهدی سجادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به ضرورت ارتقاء دانش مدیریت در حوزه دارویی اظهار داشت: جاری شدن قواعد اقتصادی در زنجیره دانش مدیریت در حوزه دارو، پیش شرط اصلی برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری است
  دبیر انجمن داروسازان ایران ادامه داد: دنیا به این نتیجه رسیده که دولت ها، باید وقت و انرژی خود را صرف حوزه های سیاستگذاری و نظارت کنند و اجرای امور را به فعالان بخش خصوصی واگذار کنند تا در سایه رقابت، کیفیت خلق شود ولی متاسفانه در ایران علی رغم همه شعار ها و همه اسناد بالادستی، شاهد آن هستیم که مدیران دولتی چندان رغبتی به واگذاری صندلی ها ندارند.
  سجادی اضافه کرد: اگر بخش خصوصی در حوزه دارو کوچک و ضعیف باقی بماند، باید منتظر جذب سالیانه بیش از یک هزار فارغ التحصیل رشته داروسازی در صندلی های دولتی باشیم و این به معنای غلتیدن صنعت دارو در یک دور باطل است.
  وی ادامه داد: اگر پیش بینی های لازم در خصوص آینده شغلی داروسازان به صورت مدبرانه و آینده پژوهانه صورت نگیرد و بخش دولتی حاضر به خالی کردن جا برای بخش خصوصی نشود، این موضوع به وضوح می تواند به کاهش رشد علمی، صنعتی و خدماتی در حوزه دارویی منجر شود.
  به گفته سجادی: تولید 95درصدی دارو در داخل کشور، واقعا جای افتخار و تحسین دارد ولی نباید به این موضع غره شویم. دنیا در حال تغییر و توسعه است و الزاما همان فرمول هایی که در دهه های پیش، موفقیت آفرین بوده است، نمی تواند در دهه های آتی هم پابرجا باشد.
  وی اضافه کرد: دولت باید با محدودسازی داروخانه های دولتی، گردش مالی حوزه دارویی را به سمت بخش خصوصی سوق دهد و اجازه دهد داروسازان به معنای واقعی در قامت یک فعال اقتصادی در بخش خصوصی فعالیت کنند، نه اینکه آینده شغلی داروسازان را صرفا به عنوان یک حقوق بگیر ترسیم کند.
  سجادی با اشاره به برنامه ششم توسعه تصریح کرد: باید برنامه های روشنی برای فرصت سازی های نوین برای اشتغال داروسازان در کشور در قالب طرح های دانش بنیان تدوین شود ودولت، بی جهت از گسترده شدن فعالیت بخش خصوصی هراس نداشته باشد.
  وی درپایان ضمن تشریح مخاطرات سایه اندازی هویت دولتی بر اقتصاد دارو تاکید کرد: اقتصاد دارو، تا زمانی که در سیطره نگاه دولتی است، نمی تواند نگاه خود را مبتنی بر اقتصاد مقاومتی بداند.

  انتهای پیام//