اخبار بازار ارز
 • افزایش نرخ ارز دستاورد دولت در کنترل تورم را به باد می‌دهد

  یک اقتصاددان در گفت‌وگو با تسنیم هشدار داد

  یک اقتصاددان با بیان اینکه تمام هم و غم دولت یازدهم تلاش برای کنترل تورم، حفظ ثبات و کنترل ارز بود گفت: با افزایش نرخ ارز و بی ثباتی در بازار و اقتصاد، عملا دستاوردهای دولت از دست خواهد رفت و لذا بانک مرکزی هرچه سریعتر بازار ارز را مدیریت کند.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم: میثم موسایی استادتمام دانشگاه تهران، دارای دکترای اقتصاد با گرایش اقتصاد اسلامی از دانشگاه تربیت مدرس، مؤلف بیش از 30 کتاب مختلف در حوزه‌های اقتصادی، پولی و بانکی از جمله اقتصاد رسانه‌ها، مبانی اقتصاد توریسم، موضوع شناسی ربا، ربا و کاهش ارزش پول، بررسی عملکرد بانکداری بدون ربا در ایران، اصول و مبانی علم اقتصاد، اقتصاد فرهنگ، بررسی میزان التزام به رفتارهای اقتصادی و... است.
  وی بر این باور است که  قیمت نفت در بالاترین سطح ممکن تا عید امسال به عددی بین 60 تا 65 دلار برسد.
  او تحولات نرخ ارز را موقت دانسته و آن را ناشی از علل روانی کوتاه مدت می داند.
  مشروح نظرات وی را در ادامه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم می خوانید.


  • افزایش نرخ ارز ناشی از علل روانی کوتاه مدت است
  تسنیم: علل و عوامل موثر در افزایش نرخ ارز را چه می دانید؟

  موسایی: 4 سال است که قیمت دلار حدود 3 هزار و 600 تومان بوده و رسیدن آن به حدود 3 هزار و 900 تومان از حدود 8 درصد افزای حکایت کنند. در شرایط عادی چنین افزایشی خیلی نگران کننده نیست. به خصوص که در حال حاضر عرضه ارز نسبت به 4 سال پیش بهتر است. ایران حدود 4 میلیون بشکه تولید نفت دارد که حدود 2.5 میلیون آن را صادر می کند. قیمت نفت رو به بهبود است. تحریمی هم برای فروش نفت و انتقال ارز به آن مفهوم گذشته نداریم.
  با این تفاسیر، این افزایش اتفاق خاصی نیست و تأثیر جدی روی متغییرهای واقعی اقتصاد نمی گذارد. علل آن را نیز می توان علل روانی در کوتاه مدت دانست.
  این افزایش ناشی از هیجانات مربوط به انتخابات آمریکاست که بعد از مدتی قیمتها به حالت قبل باز می گردد. در شرایط فعلی دیگر بازار ارز سودآور نیست و جذابیتی برای سفته بازان نمی تواند داشته باشد.
  نرخ ارز گرچه متأثر از انتخابات آمریکا دچار اندکی تغییر شده ولی به دلیل اینکه اقتصاد ایران ارتباط اساسی و جدی با اقتصاد جهانی ندارد ، چندان نمی تواند روی اقتصاد ایران اثرجدی داشته باشد.

  • اگر جای دولت باشم نمی گذارم نرخ ارز بالا رود
  تسنیم: آینده دلار را چطور پیش بینی می کنید. دولت در این شرایط باید چه کند؟

  موسایی: این احتمال هست تا پایان سال نرخ دلار به 4هزارتومان نیز برسد، در این صورت به صادرات می تواند کمک کند و به نوعی به نفع اقتصاد است ولی در مجموع اگر جای دولت باشم نمی گذارم نرخ ارز بالا رود.
  دولت بر بحث کنترل تورم ،حفظ ثبات و کنترل نرخ ارز اصرار بسیاری داشت و در این زمینه نیز تلاشهایی صورت داد و هزینه های بسیار کرد، در صورت عدم کنترل نرخ ارز ، تلاشهایش زیر سوال می رود.
  دولت باید بتواند با دخالت لازم در این خصوص از ریزش بیشتر پول داخلی در مقابل ارزهای خارجی جلوگیری کند .
  اگر افزایش نرخ ارز باعث بی ثباتی اقتصاد شود، دستاوردهای اقتصادی دولت از دست می رود.
  دولت این توان را دارد که برای جبران کسری بودجه به بازار ارز متوسل شود. اما در این مسیر باید متوجه آثار آن نیز باشد.
  در بحث توصیه به دولت نیز تأکید می کنم، چنانچه دستهایی در کار نباشد، بانک مرکزی باید تلاش کند هرچه سریعتر وضعیت ارز را مدیریت کند تا ثبات اقتصادی حفظ شود.

  • مدیریت بازار ارز و نرخ تورم از نظر اقتصاد سیاسی حائز اهمیت است
  تسنیم: این بحث از منظر اقتصاد سیاسی چگونه قابل تحلیل است؟

  موسایی: بحث مدیریت بازار ارز و نرخ تورم، از نظر اقتصاد سیاسی مهم است . اقتصاد ایران اقتصاد کوچکی است. عدم ثبات در آن می تواند اقتصاد را و به ویژه از منظر سرمایه گذاری با خطر مواجه نماید.
  برای حال و آینده ایران حفظ ثبات اقتصادی از اهمیت شایانی برخوردار است.

  • قیمت نفت به بیش از 65 دلار نمی رسد
  تسنیم: از پیش بینی تان در خصوص آینده قیمت نفت بگویید.

  موسایی: در بحث آینده قیمت نفت نیز باید بگویم ، با توجه به تصمیمات اوپک، افزایش در این حوزه با شیب ملایم انجام خواهد شد.
  ماکزیمم افزایشی که بتوان برای آن در نظر گرفت 60 تا 65 دلار است. بیشتر از آن نیز نخواهد شد.

  گفت و گو از: مریم سلیمی

  انتهای پیام//