اخبار اقتصادی

 • باغداران مرکبات 9 هزار میلیارد ریال خسارت دیدند

  رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران گفت:برآورد اولیه حاکی از آن است که سرما و یخبندان اخیر حدود 9 هزار میلیارد ریال به باغات مرکبات، گلخانه ها و دام و طیور استان مازندران خسارت وارد کرده است.

  دلاورحیدر پور رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به برآورد اولیه خسارت وارد شده به باغداران مازندران اظهار داشت: برآورد اولیه حاکی از ان است که سرما و یخبندان اخیر حدود 9 هزار میلیارد ریال به باغات مرکبات، گلخانه ها و دام و طیور خسارت وارد کرده است.

  وی  از اعلام میزان نهایی خسارت ظرف یک هفته آتی خبر داد و افزود: در براورد احتمالی خسارت امکان کاهش و افزایش این رقم وجود دارد.

  حیدرپور ادامه داد: پیش بینی تولید مرکبات مازندران 2.7 میلیون تن بوده که به دنبال سرما و یخبندان اخیر20 درصد خسارت به باغات وارد شده است.

  وی با بیان اینکه 50 درصد کیوی قبل از بروز سرمازدگی چیده و به سردخانه ها انتقال داده شده است، گفت: با وجود آنکه در بروز سرما و کولاک نیمی از محصول بر روی درختان باقی مانده بود، به 40 درصد آن خسارت وارد شده است .

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با اشاره به اینکه تنها 6 هزار هکتار از باغات مرکبات تحت پوشش بیمه هستند، تصریح کرد: با وجود 120 هزار هکتار باغات مرکبات استان، تنها 6 هزار هکتار آن تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی است که با این وجود خسارت قابل توجهی به کشاورزان وارد شده است.

  وی تصریح کرد:با وجود آنکه بارها به باغداران توصیه هایی مبنی بر جلوگیری از برداشت زودهنگام شده بود ،باغداران اقدام به عرضه محصول و توزیع آن به بازار کردند که درنهایت این امر افت یکباره قیمت را به همراه داشته است.