اخبار اقتصادی

 • ضریب بازیافت میادین نفتی ایران 25 درصد است

  تهران / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی 1395/09/11
  مدیرکل سابق اداره امور اوپک و مجامع انرژی گفت: ضریب بازیافت میادین نفتی در ایران 25 درصد و در نروژه 65 درصد است.
  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ مهدی عسلی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: افزایش ضریب بازیافت بیشترین سعی و تلاش پژوهش و توسعه دانش و فناوری ها در بخش بالادستی صنعت نفت جهان است.
  وی همچنین اظهار داشت: افزایش ذخایر قابل استحصال نفت‌خام از طریق اجرای طرح‌های افزایش ضریب بازیافت یک روش کارآمد تزاید ثروت‌های ملی از دارایی‌های موجود یعنی همان میدان‌های هیدروکربوری فعال و در حال تولید است.
  مدیرکل سابق اداره امور اوپک و مجامع انرژی با اشاره به اینکه در حال حاضر میانگین ضریب بازیافت از مخازن نفتی ایران به‌طور میانگین 25 درصد است، گفت: در بعضی از کشورهای نفتی با دسترسی به فناوری‌های روز، ضریب بازیافت از میدان‌های نفتی خود را به بالای 65 درصد رسانده‌اند.
  وی در ادامه با بیان اینکه نرخ بازیافت میادین نفتی کشور افزایش نیافته است، اظهار داشت: عمر بخش عمده ای از میادین نفتی ایران بالا و به دلیل تحریم ها و مسائل جنگ هشت ساله تحمیلی سرمایه گذاری قابل توجهی در این حوزه صورت نگرفته است.
  عسلی از وجود 500 میلیارد بشکه نفت درجا در میادین نفتی ایران خبرداد و افزود: در حال حاضر با نرخ بازیافت 25 درصد قابلیت استخراج نفت از میادین نفتی 160 میلیارد بشکه در روز است اما اگر این نرخ بازیافت 10 درصد افزایش و به عدد 35 درصد برسد 50 میلیارد بشکه در روز به ذخایر قابل استحصال کشور اضافه خواهد شد.
  وی گفت: ایران دارای بیشترین ذخایر نفتی در سطح دنیا و در عین حال ازکمترین هزینه برای استخراج و تولید برخوردار است.
  مدیرکل سابق اداره امور اوپک و مجامع انرژی افزود: کشورهای خاورمیانه به ویژه ایران و عراق از کمترین هزینه برای تولید نفت در دنیا برخوردار هستند.
  وی عنوان کرد: بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا خواهان سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز ایران هستند چون هزینه تولید بسیار پائین، سودآوری بسیار بالاست و در نهایت از منابع خیلی غنی برخوردار است.
  عسلی با بیان اینکه نفت خام ایران نیمه سبک و از کیفیت مناسبی برخوردار است بر ضرورت سرمایه گذاری کلان در بخش بالا دستی و پائین دستی این صنعت تاکید کرد.
  وی تصریح کرد: افزایش ظرفیت تولید نفت در ایران باید بر محور خلق ارزش باشد چون خام فروشی به تعبیری غارت منابع ملی است.
  مدیرکل سابق اداره امور اوپک و مجامع انرژی با بیان اینکه ارزش افزوده در صنعت نفت در گروه توسعه سرمایه گذاری در حوزه فناوری های جدید فرآوری است، گفت: تبدیل مواد خام به محصول نهایی ضمن ایجاد ارزش افزوده به نوعی نوید بخش اشتغال و پویایی اقتصادی در جامعه است.
  وی در ادامه به موضوع علاقه مندی کشورهای دنیا برای سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران اشاره کرد و یادآورشد: ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه و از تولیدکنندگان مهم نفت جهان برای تـداوم رشد اقتصادی نیازمند جذب سرمایه خارجی است و می طلبد مسئولان به این مهم توجهی جدی داشته باشند.