اخبار نفت و انرژی

 • با ایستادگی به سهمیه قبل از تحریم رسیدیم

  وزیر نفت گفت :زنگنه : با ایستادگی و قدرت تولیدی به سهمیه قبل از تحریم رسیدیم.

  وزیر نفت گفت : بیش از 2 سال بود که اوپک در بازار منفعل بود و بعضی می گفتند که اوپک مرده است ولی در الجزایر نشانه هایی از زنده بودن اوپک نمایان شد .

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ بیژن نامدار زنگنه در گفتگو با خبر نیمروزی شبکه اول سیما افزود : تصمیم گرفتیم که تولید اوپک را به 32.5 میلیون بشکه در روز برسانیم و مقرر شد سهم هر عضو برای کاهش تولید مشخص شود.

  وی با بیان اینکه اوپک 1.2 میلیون بشکه کاهش تولید خواهد داشت و تولید ان به 32.5 میلیون بشکه در روز می رسد ، گفت : همه کشورها به جز ایران موظف شدند 4.5 درhد از اخرین تولید خود را درپایه ماه اکتبر کاهش دهند که بالاخره بعد از ماهها رفت و امد و گفتگو بالاترین رقم تولید تاریخی ایران برمبنای گزارش منابع ثانویه که در سال 2005 بود یعنی رقم 3 میلیون و 975 هزار بشکه در روز موافقت شد که به طور متوسط تولید نفت ایران نسبت به ماه اکتبر 90 هزار بشکه افزایش یابد .

  وزیر نفت درخصوص اینکه چگونه رقبای ما افزایش تولید ایران را پذیرفتند، افزود : این مطلب مهمی است که ما در زندگی و زندگی حکومتی باید به ان توجه کنیم
  یعنی می شود درعین رقابت و اختلافات شدید سیاسی ، همکاری و تعامل داشت .

  زنگنه با بیان اینکه هیچ کس به خواهش و تمنای شما گوش نمی کند گفت : بخشی از تعامل ناشی از قدرت کشور است ، قدرت شما برای تولید و قدرت هرکشور برای تولید و ظرفیت مازاد حرف اول و اخر را در اوپک می زند ، شما اگر قوی باشید می توانید حرف خود را جلو ببرید ولی اگر ضعیف باشید به حرف شما گوش نمی دهند و شما را از بین می برند .

  وی افزود : ما ایستادگی کردیم و در کل کشور ثابت کرده بودیم که پای حرفمان برای بازگشت به وضعیت قبل از تحریم ها هستیم ، خیلی ها از ما انتقاد کردند که با این کار قیمت نفت را کم می کنید و با کشیدن کاریکاتور ما را مفت فروش خواندند ولی برای ما منافع ملی اصل بود و ایستادگی کردیم و خداوند هم کمک کرد و نتیجه گرفتیم.

  وزیر نفت درباره پیش بینی قیمت نفت گفت : قیمت نفت برنت الان روی 53 دلار است و تقریبا 8 تا 9 دلار افزایش دارد ، هرچند ماه دسامبر برای بازار نفت ماه بدی است و همه نفت نمی خرند و سعی می کنند از موجودی انبارهایشان استفاده کنند .

  زنگنه افزود : با همکاری روسیه بعد از گفتگوی تلفنی اقای روحانی با رئیس جمهور روسیه ، این کشور اشکارا موضع خود را به سمت کاهش تولید تغییر داد و پذیرش کاهش 300 هزار بشکه ای برای اوپک با ارزش بود ضمن اینکه اگر دیگر اعضای غیر اوپک هم به قرار کاهش 300 هزار بشکه ای عمل کنند ، قیمت نفت به بالای 50 دلار خواهد رسید .

  وی گفت : تولید ما اکنون حدود 3.9 میلیون بشکه در روز است و باید همچنان ظرفیت تولید را بالا ببریم.