اخبار اقتصادی

 • بزخری مرکبات به بهانه سرمازدگی

  هر چند هوا رو به گرمی گذاشته اما پیش بینی می‌شود موج جدید بارش‌های از اواخر این هفته آغاز شود.

  این در حالی است که کشاورزان همچنان در شوک خسارات وارد شده به محصولات خود به دنبال بروز سرمای بی سابقه در آخر هفته گذشته هستند. برخی برآورد‌ها نشان می‌دهد کشاورزان از سرمای هوا صد‌ها میلیارد خسارت دیدند. سرمازدگی باغ‌های پرتقال و نارنگی ابتدا به گرانی این محصولات انجامید، اما با ورود دلالان به بازار آنها محصولات کشاورزان را به بهانه سرمازدگی به اصطلاح «بزخری» کردند و همین مساله به کاهش قیمت مرکبات انجامید.

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، رئیس اتحادیه میوه و سبزی می‌گوید: هم اکنون پرتقالی که روی درخت ۱۲۰۰ تومان فروش رفته به قیمت هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. حسین مهاجران با اشاره به اجبار موجود برای فروش پرتقال‌ها به دلیل نداشتن ماندگاری تصریح می‌کند: نارنگی نیز به دلیل سرمازدگی هم اکنون با قیمت ۱۵۰۰ به فروش می‌رسد درحالی که قیمت این میوه در هفته گذشته سه هزار تومان در هر کیلوگرم بوده است او ارزان شدن میوه‌ها را فقط تا ۲۰ روز آینده می‌داند و می‌گوید: پس از پایان این مدت که در اثر سرمازدگی میوه در شرق استان مازندران اتفاق افتاده است، زمین‌ها خالی خواهد شد.

  جدال کشاورزان با سرما

  برآورد دقیقی از میزان خسارتی که سرما به محسولات کشاورزی وارد کرده انجام نشده است، اما برخی برآورد‌ها خسارت‌های وارده در مازندران را حدود ۷۰۰ میلیارد تومان عنوان می‌کنند. در این بین دلالان دست به کار شده‌اند تا از فرصت پیش آمده نهایت بهره را ببرند. بر اساس گزارشی که روز گذشته ایرنا منتشر کرده است امروز باغداران مازندران بر سر دو راهی چیدن یا نچیدن مرکبات سردرختی مواجه هستند که آیا محصولشان در اثر یخ زدگی تلخ شده و از بین می‌رود یا اینکه محصول پس از برداشت ماندگاری خواهد داشت. واسطه‌های بازار مرکبات مازندران بر خلاف اظهارات کارشناسی، برای کاهش و تعیین قیمت دلخواه چنین القا کرده اند که با توجه به آسیب پذیر شدن محصول در اثر یخ زدگی،نگهداری و عرضه محصول در پایان سال با هدف افزایش قیمت،حتی در صورت بالا رفتن قیمت،ضرر بیشتری را متوجه باغداران می‌کند. هر ساله حدود یک پنجم محصول مرکبات مازندران توسط باغداران با هدف عرضه و فروش با قیمت بیشتر به بازار شب عید ذخیره سازی می‌شود.

  بررسی میدانی از شهرستان‌های مختلف استان به‌ویژه قائمشهر به عنوان پایتخت مرکبات مازندران،بابل، جویبار و ساری نشان می‌دهد که شماری از باغداران با بکارگیری کارگران و با پرداخت دستمزد کارگری روزانه ۱۰۰هزار تومان مشغول برداشت و عرضه آن به بازار هستند. زندگی بخش زیادی از جمعیت بیش از یک میلیون خانواری ساکن مازندران همچنان وابسته به تولیدات کشاورزی به شیوه سنتی است و مرکبات بعد از برنج از میان ۷۲ نوع محصول کشاورزی استان از اهمیت خاصی به لحاظ درآمدزایی برای روستاییان برخوردار است. در حال حاضر هر کیلو پرتقال تامسون سر درخت ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان، در بازار دست فروش‌ها ۸۰۰ تا یک‌هزار تومان و در فروشگاه‌ها نیز یک‌هزار و ۵۰۰ تا یک‌هزارو ۹۰۰ تومان عرضه می‌شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد باغدارانی که نیاز به نقدینگی ندارند و هر سال بخشی از مرکباتشان را برای عرضه در شب عید ذخیره می‌کردند امروز ترس از تلخی و بر جای ماندن ضایعات فراوان، ناچار شدند محصول را هر چه زودتر به بازار عرضه کنند که این خود به کاهش قیمت‌ها دامن زده است.

  علی روحی باغدار بخش گتاب بابل که خود را صاحب حدود یک هکتار باغ مرکبات معرفی کرده است، گفت: هنوز محصول خود را پس از بارش برف برداشت نکرده ام.او دلیل برداشت نکردن محصول را پایین بودن قیمت در بازار دانست و افزود: در حال حاضر قیمت کیلویی ۵۰۰تومان سر درخت و حدود ۹۰۰تا یک‌هزار تومان در بازار عمده فروشی، به صرفه نیست. همچنین یکی از باغداران شهرستان تالش واقع در غرب گیلان گفت: چون بارهای کیوی و پرتقال یخ زده، سردخانه‌ها قبول نمی‌کنند و برگشت می‌زنند و ما مجبوریم زیر قیمت بفروشیم. آبین از باغداران چراغ پشتان انزلی نیز از وارد آمدن خسارت شدید به محصول درختان کیوی خبر داد. در همین رابطه عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران و نماینده گیلان در خانه کشاورز گفت: ۴۰ درصد محصول کیوی و ۱۰ تا ۱۵ درصد محصول و درختان مرکبات استان آسیب دیده است. جواد ابراهیمی اظهار کرد: خسارات مالی وارده، هنوز به طور کامل مشخص نیست و در حال بررسی هستیم. او خاطرنشان کرد: از ۱۱ هزار هکتار باغ‌های مرکبات گیلان، کمتر از پنج هزار هکتار بیمه شده و ۳۰ درصد از کل محصول کیوی استان، به دلیل شرایط بازار چیده نشده که از این میزان ۵۰ درصد خسارت دیده است.

  هشدار به کشاورزان

  مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی در اطلاعیه شماره ۹۴ خود از ورود سامانه بارشی از روز چهارشنبه به نوار غربی کشور خبر داد. بر اساس این اطلاعیه، دامنه فعالیت این سامانه بارشی تا روز جمعه به دامنه‌های زاگرس، نواحی مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر و بخش‌هایی از شمال شرق کشور گسترش خواهد داشت و شاهد بارش باران، برف و وزش باد در مناطق سردسیر و رگبار باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در مناطق جنوب غرب و بخش‌هایی از جنوب کشور خواهیم بود. براین اساس توصیه‌های هواشناسی کشاورزی به شرح زیر ارائه می‌شود: کشاورزان دیم کار به ویژه در مناطق گرمسیر و معتدل استان‌های خوزستان، ایلام، بوشهر، لرستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی که اقدام به بذرپاشی نکرده‌اند، سریعا اقدام تا از بارش پیش رو استفاده کنند. کشاورزان دیم کار مناطق فوق که عملیات کاشت را به صورت خشکه کاری انجام داده‌اند، نسبت به آماده‌سازی مرزها و نهرها سریعا اقدام کنند.