اخبار نفت و انرژی

 • سهمیه تولید نفت ایران چقدر است؟

  اقتصاد > انرژی - ایران تولید نفت خود را در ماه ژانویه سال ٢٠١٧ میلادی از رقم سه میلیون و ٧٠٧ هزار بشکه در روز آغاز خواهد کرد و به تدریج روزانه ٩٠ هزار بشکه به این رقم می افزاید.

  اقتصاد > انرژی - ایران تولید نفت خود را در ماه ژانویه سال ٢٠١٧ میلادی از رقم سه میلیون و ٧٠٧ هزار بشکه در روز آغاز خواهد کرد و به تدریج روزانه ٩٠ هزار بشکه به این رقم می افزاید.

  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از رضا زندی، خبرنگار حاضر در وین نوشت: اساس ساده شده توافق درباره تولید نفت ايران به قرار ذیل است:

  1- بالاترين توليد نفت ايران را در 16 سال اخير كه منابع ثانويه اعلام كرده است، مبنا قرار داده‌اند.

  2- بالاترين رقم توليد نفت خام ايران به گزارش منابع ثانويه سه ميليون و 975 هزار بشكه در روز بوده است، از این و این عدد را به‎عنوان مبنای توليد نفت خام ايران پذيرفته‌اند.

  3- بنابراین از تولید دیگر اعضای اوپک جز نیجریه، لیبی و اندونزی 4.5 درصد كم كرده‌اند؛ كه 4.5 درصد سه ميليون و 975 هزار بشكه، حدود 178 هزار بشكه در روز می‌شود.

  4- حال اين دو عدد را از هم كم كنيد که مي شود سه ميليون و 797 هزار بشكه در روز.

  5- بنابراين ميانگين توليد نفت ايران در 6 ماه نخست سال 2017 میلادی بايد روزانه سه ميليون و 797 هزار بشكه باشد. به كلمه «ميانگين» دقت كنيد.

  6. بناست ايران توليد خود را در ماه ژانويه سال ٢٠١٧ میلادی از رقم سه ميليون و ٧٠٧ هزار بشكه در روز آغاز كند و به تدریج روزانه ٩٠ هزار بشكه به اين رقم بیفزاید.

  7. بر اساس جدول مصوب اوپك تنها كشوري كه مي تواند در 6 ماه نخست سال ٢٠١٧ به توليد خود اضافه كند ايران است، آن هم به طور میانگین ٩٠ هزار بشكه در روز.

  8. به‎طوري‎كه ميانگين توليد نفت ايران در ٦ ماه نخست سال ٢٠١٧ از سه ميليون و ٧٩٧ هزار بشکه فراتر نرود.

  9. بنابراين ايران مي تواند در 6 ماه نخست سال ٢٠١٧ ، در برخي هفته‎ها سه مليون و ٩٠٠ هزار بشكه در روز توليد كند اما میانگین ٦ ماه نبايد از رقم سه میلیون و 797 هزار بشکه در روز فراتر رود.

  10.عربستان سعودی هم بر اساس توافق اوپک باید روزانه 486 هزار بشکه از تولید نفت خام خود بکاهد و مجموع تولید خود را به 10 میلیون و 58 هزار بشکه در روز برساند.