اخبار بازار ارز
 • افزایش قیمت ارز پایدار نیست

  سیف:

  رئیس کل بانک مرکزی : افزایش قیمت ارز در روزهای گذشته ، شوک انتظاری است و پایدار نخواهد بود.

  افزایش نرخ ارز پایدار نیستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، ولی الله سیف گفت : در چند روز گذشته نوسان بهای ارز افزایش یافته است و بازار ارز روزهای ملتهبی را پشت سر می‌گذارد. 

  سیف گفت : بانک مرکزی در سه سال گذشته همواره تلاش کرده است بازار ارز را در مسیر اصولی خود هدایت و از همین بابت نیز درباره انحرافات از مسیر مزبور و بروز نوسان ناپایدار موضع گیری کرده است.

  وی افزود : در مقطعی با افت شدید و ناپایدار قیمت ارز، مطرح کردم که این کاهش منطقی و پایدار نیست و امروز نیز از همان نگاه و منظر اعلام می کنم که افزایش قینت ارز در روزهای اخیر نیز شوک انتظاری است و پایدار نخواهد بود.

  سیف گفت : روند افزایش قیمت ارز در سه سال اخیر نشان می‌دهد که نوسان قیمت ، تحت تاثیر عواملی مانند تقاضای فصلی (اربعین و سال نو)، رابطه برابری ارزها در بازارهای جهانی و تقویت نرخ دلار، انتظارات درباره زمان اجرای برجام و نوسانات فصلی عرضه ارز توسط صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی (شرکت‌های پتروشیمی)، قرار داشته است.

  رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت : روند تحولات بازار ارز در این سال‌ها نشان داده است که پس از سپری شدن تعطیلات سال نو میلادی و خروج تقاضای فصلی از بازار و همچنین تقویت عرضه ارز از سوی صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی که معمولاً در ماه‌های پایانی سال شدت می‌گیرد، قیمت ارز در سه ماهه چهارم  روندی نزولی داشته است.

  وی گفت : به عنوان مثال در سال 1393، حداکثر نرخ دلار در همین روزها  3595 تومان بود، حال آنکه قیمت دلار در پایان سال به 3399 تومان تقلیل یافت و به همین صورت در سال 1394، حداکثر بهای دلار 3737 تومان بود، حال آنکه در پایان سال به 3472 تومان کاهش پیدا کرد.

  سیف تاکید کرد : به هر حال، بانک مرکزی ضمن تاکید بر ناپایداری تحولات اخیر از تمامی تلاش خویش برای مهار کردن این نوسانات و هدایت قیمت ارز در مسیر اصولی و پایدار خود بهره خواهد جست.

  وی افزود: انتظار طبیعی آن است که بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار ارزی کشور، موضع گیری کند و عوامل مختلفی در تحلیل نوسان اخیر بازار ارز از سوی تحلیل‌گران ، روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و سایتهای تحلیلی بازار ارز ارائه و به مواردی همچون افزایش فصلی تقاضای ارز به علت مناسبت‌های مختلف مانند مسافرت‌های اربعین و سال نو میلادی، نتایج احتمالی اجلاس اوپک و چشم‌انداز قیمت نفت، نتایج انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکاو ... اشاره شده است.

  سیف تصریح کرد : در تحلیل قابلیت اثرگذاری هر یک از این عوامل بر تحولات بازار ارز باید به ماهیت این عوامل و درجه پایداری آنها توجه کرد و تحولات روزهای اخیر بیشتر از هرچیز دیگری ناشی از شوک‌های انتظاری است که با عواملی همچون افزایش تقاضای فصلی ارز ترکیب شده‌اند و با وجود تاثیرگذاری مقطعی بر تغییرات قیمت ارز، از سوی بنیان‌های اقتصاد کلان حمایت نمی‌شود.

  رئیس کل بانک مرکزی گفت : در ارزیابی مانایی این اثار باید به این نکته توجه داشت که در سه سال اخیر و با وجود افت چشمگیر قیمت نفت، بازار ارز از ثبات مطلوبی برخوردار بوده است.

  وی افزود : روند کاهشی نرخ تورم و حصول به سطوح تک‌رقمی، نرخ سود واقعی مثبت و جذّاب در بازار پول، رشد اقتصادی بالای 5 درصد در فصل نخست امسال و همچنین کاهش کسری تراز گمرکی و تبدیل آن به مازاد تجاری در هفت ماهه امسال از عوامل توضیح‌ دهنده برقراری ثبات در بازار به شمار می‌آید.

  سیف گفت : با توجه به این که بنیان‌های اقتصادی، جهش و نوسانات اخیر بازار ارز را تایید نمی‌کند، ماهیت این تحولات بر خلاف سال‌های 1390 و 1391 از جنسی نیست که واجد آثار ماندگار باشد، همان طوری که سال‌های 1390 و 1391 نیز بخشی از جهش نرخ ارز، به علت عوامل انتظاری بود که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و اصلاح انتظارات، در طی زمان تعدیل شد.

  وی افزود: البته در این میان از نقش اظهار نظرهای غیر سازنده و غیر کارشناسی برخی افراد که از طریق رسانه های جمعی، به ذکر ارقامی در خصوص قیمت ارز تحت عناوینی همچون قیمت واقعی ارز، قیمت تعادلی ارز، بهای واقعی بازار، کف قیمت ارز و ... می‌پردازند، نباید غافل شد و برخی از همین افراد پارسال وقتی نرخ دلار در همین ایام به حوالی 3740 تومان رسید، پیش بینی می کردند تا پایان سال 1394 قیمت (ارز) از 4000 تومان فراتر می‌رود.

  سیف اظهار داشت : اخیرا نیز برخی افراد بدون توجه به آثار منفی انتظاری این امر، به التهاب بازار دامن می زنند و حتی بعضی ها مطرح می کنند دولت برایجبران کسری بودجه از افزایش قیمت ارز استقبال می‌کند که قطعا درست نیست.

  وی از صاحبنظران و اصحاب رسانه خواست در بیان مطالب و تحلیل هایی که درباره تحولات قیمت ارز ارائه می کنند به حساسیت های بازار و ضرر و زیان هایی که به علت نوسانات هیجانی قیمت ارز به مردم و فعالان اقتصادی وارد می شود توجه ویژه بکنند.