اخبار نفت و انرژی

 • آغاز صدو هفتادو یکمین نشست اوپک

  صد و هفتاد و یکمین نشست سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در مقر دائم این سازمان در وین آغاز شد.

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه اطلاع رسانی شانا ، یکی از حساس‎ترین نشست‎های اوپک امروز (چهارشنبه، 10 آذر 1395) و از دقایقی پیش با حضور وزیران نفت 14 کشور عضو اوپک و هیئت‎های همراه آغاز شد.

  بررسی بازار نفت و تصمیم گیری درباره توافق الجزایر در دستور کار صد و هفتاد و یکمین نشست 14 عضو این سازمان قراردارد.

  بر اساس توافق مقدماتی (28 سپتامبر، هفتم مهر) الجزیره، سطح تولید اوپک به 32 میلیون و 500 هزار تا 33 میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد و ایران، لیبی و نیجریه از این طرح معاف می شوند.

  فضای حاکم در وین و اظهار نظرهای وزیران نشان می دهد که آنها مصمم به اجرایی کردن تصمیم‎های الجزایر هستند، نورالدین بوطرفه، وزیر انرژی و معادن الجزایر دیشب پس از خروج از محل اقامت زنگنه در هتل کمپینسکی شهر وین می گوید: «جلسه خوبی با وزیر نفت ایران داشتم، من خوشبین هستم.»

  وزیر نفت ایران هم روز گذشته به محض ورود به وین در فرودگاه این کشور اظهار کرده بود: اگر روح اقتصادی بر نشست وزیران نفت و انرژی اوپک حاکم باشد ما خیلی زود به نتیجه می رسیم اما اگر سیاست بخواهد تعیین کننده شود، تصمیم گیری دشوار می شود.

  تحلیلگران پیش بینی می کنند که اگر اعضای اوپک بتوانند امروز روی تصمیم الجزایر اجماع کنند قیمت نفت تا محدوده 50 تا 55 دلار بالا می رود و در غیر این‎ صورت بهای این فراورده به کمتر از 40 دلار می رسد.