اخبار نفت و انرژی

 • موضع سرسختانه عربستان در قبال ایران/احتمال شکست نشست امروز اوپک

  بلومبرگ گزارش داد

  در حالی که ایران گفته تولید خود را کاهش نخواهد داد و عربستان هم اصرار دارد تهران نیز باید در هرگونه توافق کاهش تولید نقش ایفا کند، به نظر می رسد که توافق اوپک برای مهار تولید و افزایش قیمت های جهانی با خطر شکست مواجه است.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، وزرای حاضر در وین قبل از نشست مهم روز چهارشنبه تلاش کردند تا اختلافات درونی خود را که مانع از دستیابی به توافق است حل و فصل کنند. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران پس از رایزنی با همتایان الجزایری و ونزوئلایی اش مواضع کشورش در خصوص توافق را تشریح کرد. به گفته 2 منابع مطلع از این رایزنی ها، الجزایر پیشنهاد کرده که 14 عضو اوپک تولید خود را از 33.6 میلیون بشکه ماه اکتبر به 32.5 میلیون بشکه کاهش دهند.
  در حالی که قیمت نفت در زیر 50 دلار قرار دارد، سازمان کشورهای صادر کننده نفت امروز برای نهایی کردن جزئیات اولین توافق کاهش تولید در طی 8 سال گذشته در وین تشکیل جلسه می دهد. مقاومت ها از سوی ایران و عراق در برابر کاهش تولید پایه های این توافق را به نحو فزاینده ای لرزان ساخته است. منابع اگاه گفتند، در صورتی که همه اعضا به استثنای لیبی و نیجریه در کاهش تولید مشارکت نکنند، عربستان آماده بر هم زدن توافق است.
  ایگناسیوس جونان، وزیر انرژی اندونزی گفت: «نمی دانم» که آیا توافقی در کار خواهد بود یا نه. «احساس حاکم بر نشست ضد و نقیض است.»
  بر اساس پیشنهاد الجزایر، آنگولا که میدان نفتی اصلی اش در ماه اکتبر تحت عملیات تعمیرات بوده، تولید خود را از سطح تولید ماه سپتامبر پایین تر خواهد آورد. نیجریه و لیبی از کاهش تولید معاف خواهند بود. اما اوپک باید برای رساندن تولید خود به سطح 32.5 میلیون بشکه، همچنان باید متوسط تولید خود از ابتدای سال تاکنون را مد نظر قرار دهد و نه سطح تولید ماه اکتبر را.
  بر اساس توافق اولیه ای که در ماه سپتامبر در الجزایر به دست آمد، قرار بود تولید کنندگان تولید خود را نسبت به ماه اکتبر حدود 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. ایران که بعد از لغو تحریم ها در حال بازیابی سهم از دست رفته خود از بازار نفت است، به دنبال این بود که اوپک شرایط خاصی برایش در نظر بگیرد.
  به گفته دو منبع آگاه، ایران قصد دارد تولید خود را در سطح 3.975 میلیون بشکه در روز فریز کند یعنی حدود 200 هزار بشکه در روز بالاتر از سطح تولید فعلی. اما عربستان پیشنهاد کرده که ایران تولید خود را در سطح 3.707 میلیون بشکه در روز فریز کند. الجزایر که نقش میانجی را میان این دو کشور بر عهده دارد، پیشنهاد کرده که ایران در سطح 3.795 میلیون بشکه تولید خود را فریز کند.
  از سوی دیگر، در حالی که به نظر می رسد عراق در نهایت آمارهای منابع ثانویه اوپک را به عنوان مبنای کاهش تولید خود پذیرفته، اما بغداد همچنان اصرار دارد که تولید خود را در سطح ماه اکتبر یعنی 4.6 میلیون بشکه در روز فریز نماید. این رقم تقریبا همان رقمی است که در صورت اعمال پیشنهاد کاهش 4 تا 5 درصدی تولید اوپک بر تولید 4.8 میلیون بشکه ای تولید عراق حاصل می شد.
  الجزایر پیشنهاد کرده که عراق تولید خود را نسبت به برآوردهای منابع ثانویه از تولید ماه اکتبر این کشور 240 هزار بشکه در روز کاهش دهد.
  انتهای پیام//171