اخبار تولید و تجارت

 • تولید 20 میلیون تن محصولات باغی

  در سال جاری

  معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از تولید 20 میلیون تن محصولات باغی در سال جاری خبر داد.

  تولید 20 میلیون تن محصولات باغیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، محمدعلی طهماسبی گفت : امسال بیش از 20 میلیون تن انواع محصولات باغی در دو میلیون و 600 هزار هکتار تولید می شود و که 300 هزار هکتار آن مربوط به نهال ها و 10 هزار هکتار مربوط به کشت گلخانه‌ای است.

  وی افزود : در هفت ماه امسال 327 هزار تن انواع محصولات باغی به ویژه سیب و پسته به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون دلار صادر شده است.

  طهماسبی اجرای سیاست واردات موز در مقابل صادرات سیب را مطلوب ارزیابی کرد و گفت : سیاست بازار در مقابل بازار سبب افزایش صادرات سیب شده است.

  معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : قرار است دولت برای صادرات مرکبات و کیوی به ازای هر کیلوگرم 500 تومان یارانه نقدی پرداخت کند.

  طهماسبی افزود : صادرکنندگان باید برگ سبز گمرکی،‌ اظهارنامه و اسناد صادراتی را پس از صادرات ارایه کنند تا به ازای هر کیلوگرم صادرات 500 تومان یارانه نقدی یا مشوق صادراتی دریافت کنند.

  صادرکنندگان می توانند این یارانه نقدی را برای رقابت در بازارهای صادراتی صرف هزینه های حمل‌ و نقل کنند.

  طهماسبی گفت : در صادرات گل و گیاهان زینتی هم کارهای خوبی شده است و در حال حاضر برخی شرکت‌ها ، نهاده را در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهند و محصول نهایی را هم از تولیدکننده خریداری و صادر می کنند که در رشد صادراتی محصولات باغی موثر است.

  طهماسبی درباره سیاست واردات یک کیلوگرم پرتقال و نارنگی در مقابل صادرات سه کیلوگرم پرتقال و نارنگی هم گفت : این سیاست به دلیل اینکه هنوز محصولات باغی برداشت نشده، اجرایی نشده است.

  معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود : اگر باغدارانی دارای بیمه محصولات کشاورزی هستند و تاکنون خسارت خود را دریافت نکرده اند، از طریق این وزارتخانه به صندوق بیمه کشاورزی معرفی خواهند شد و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.