اخبار نفت و انرژی

 • اگر کاهش صادرات اعضای اوپک منجر به توافق شود به نفع منافع ملی است

  عضو کمیسیون انرژی :

  یک عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است که اگر کاهش تولید نفت منجر به توافق در نشست پیش روی اوپک شود و سایر اعضاء نیز صادراتشان را کم کنند به نفع منافع ملی و درآمد ما است.

  جلال میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا ،  با بیان اینکه قیمت نفت در بازار دغدغه اعضای اوپک است، گفت: در واقع دغدغه اعضای اوپک این است که عرضه نفت را به بازار کم و کنترل کنند، البته این مساله فقط شامل اعضای اوپک نیست، بلکه روسیه هم به عنوان دومین تولید کننده نفت نسبت به این مساله حساسیت دارد.

  وی با اشاره به طرح فریز نفتی اظهار کرد: طرح فریز نفتی یعنی اینکه کشورها تولید خود را محدود و کنترل کنند و در این راستا مقرر شد که کشورهایی مانند عربستان و عراق هم در این زمینه گام بردارند، البته روسیه هم به عنوان کشور غیر عضو اما دارای منافع مشترک پیگیر این طرح بود.

  این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در نشست الجزایر نسبت به این مساله توافق کلی به دست آمد بیان کرد: البته در جلسه ای که چند هفته پیش در وین برگزار شد، اختلاف نظراتی هم وجود داشت و نظر ایران این بود که تولید نفتش کم شده است. قبلا ۴ میلیون ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کرد و حدودا ۲ میلیون و ۴۰۰ بشکه نیز صادرات داشت، اما الان صادرات به یک میلیون و ۷۰۰ رسیده است.

  وی ادامه داد: در واقع ایران می‌گفت که با توجه به تحریم‌ها بخشی از بازار فروش خود را از دست داده و کشورهایی که از این مساله سوء استفاده کرده و تولید و صادراتشان را افزایش داده‌اند مانند عربستان باید در طرح فریز نفتی عرضه نفتی خود را کم کنند.

  نماینده مردم ایلام در مجلس افزود: از طرف دیگر عراق هم مخالف کاهش عرضه نفت به بازار بوده و استدلال دارد که درگیر جنگ است و برای بازسازی نیاز به درآمد نفتی دارد.

  میرزایی در ادامه اظهار کرد: از طرف دیگر روسیه به عنوان دومین کشور تولید کننده نفت،‌نیم نگاهی به این مساله داشته و همراهی می کند. گرچه عضو اوپک نیست، اما موضع گیری های آن بر سیاست های اوپک تاثیر می گذارد.

  وی اظهار کرد: طی چند روز اخیر خبرهایی منتشر شد که حاکی از این است که ایران و عراق در طرح فریز نفتی مشارکت دارند، بنابراین معتقدم اگر این کاهش تولید توسط ما منجر به توافق در اوپک شود و سایر اعضا نیز مقدار بیشتری از صادراتشان را کم کنند ارزش داشته و به نفع منافع ملی و درآمد ما است.

  انتهای پیام