اخبار اقتصادی

 • هلند و بلژیک، زمین مبادله کردند +نقشه

  "دیدیه ریندرز" وزیر خارجه بلژیک در این باره گفت که امضای این توافقنامه نشان می دهد که مرزها می توانند به صورت مسالمت آمیز نیز تغییر کنند.

  با تصمیم و امضای توافقنامه رسمی، هلند و بلژیک بخش هایی از خاک کشورهای خود را به صورت مسالمت آمیز مبادله کردند. به نوشته آسوشیتدپرس دو دولت این توافقنامه را برای خودداری از وقوع هر گونه نزاع قضایی یا عملی میان دو طرف امضا کردند.

  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از عصرایران، مراسم امضای توافقنامه در ساحل رودخانه میز و با حضور افرادی از اعضای خانواده های سلطنتی دو کشور و مقامات ارشد دو کشور انجام شد.

  مراسم امضای توافقنامه مبادله زمین میان هلند و بلژیک به وسیله وزیران خارجه و با حضوران پادشاهان دو کشور 

   

  تبادل زمین هلند و بلژیک

   

  براساس این توافقنامه، بلژیک از حاکمیت بر شبه جزیره کوچکی (به مساحت 14 هکتار) که تنها به هلند راه دارد دست برداشت و در مقابل بخش هایی از خاک هلند (به مساحت 3 هکتار)  در همسایگی بلژیک به این کشور الحاق می شود. با این اقدام مساحت کشور هلند در نزدیکی شهر ماستریخت  و کشور بلژیک در نزدیک شهر فیزیه بزرگتر می شود.

  "دیدیه ریندرز" وزیر خارجه بلژیک در این باره گفت که امضای این توافقنامه نشان می دهد که مرزها می توانند به صورت مسالمت آمیز نیز تغییر کنند.

   

   

  تبادل زمین هلند و بلژیک

   

  مرزهای فعلی میان بلژیک و هلند از سال 1984 تاکنون برقرار بوده است. هدف از این اقدام تسهیل دریانوردی رودخانه ای در منطقه اعلام شده است.

  از سال 1843 رودخانه المویز، مرز طبیعی - رسمی میان دو کشور هلند و بلژیک است اما عملیات تغییر مسیر رودخانه در سال 1961 میلادی برای تسهیل حرکت کشتی ها  باعث شد سرزمین های جدیدی متعلق به بلژیک در سمت هلندی رودخانه و همزمان سرزمین های متعلق به هلند در سمت بلژیکی رودخانه به وجود بیاید.

  از دهه 80 میلادی تاکنون مذاکرات متعددی برای بازترسیم مرزها میان دو کشور انجام شد اما به نتیجه نرسید اما چند ماه قبل توافقی میان هلند و بلژیک در این زمینه به دست آمد.
  این توافقنامه بازترسیم مرزها باید به تایید پارلمان های دو کشور برسد موضوعی که این روند تا ابتدای 2018 طول خواهد کشید.

   

  تبادل زمین هلند و بلژیک