اخبار بورس

 • شاخص بورس از 80 هزار واحد عبور کرد

  شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز سه شنبه از 80 هزار واحد عبور کرد.

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، شاخص بورس با 393 واحد افزایش به 80 هزار و 19 واحد رسیده است.

  ارزش بازار سهام به قیمت جاری هم حدود336 هزار میلیارد تومان است.

  سهامداران امروز در مجموع 753میلیون برگه سهم و حق تقدم را در بازار دست به دست کردند که ارزش این مبادلات 257 میلیارد تومان بوده است.

  در این روز همه هفت شاخص منتخب بورسی رشد کردند. شاخص کل با افزایش 392 واحدی به رقم 80 هزار و 18 واحد رسید. همچنین شاخص های بازار اول و دوم به ترتیب 167 واحد و یک هزار و 466 واحد بالا رفتند.

  نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی پردیس، گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد مبارکه اصفهان و سرمایه گذاری غدیر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کردند. این در حالی بود که نمادهای ایران خودرو و سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین بیشترین تاثیر منفی را بر این متغیر داشتند.

  در بازار روز جاری سهامداران بیشترین حجم و ارزش معاملات را در گروه های شیمیایی، فلزات اساسی و خودرو رقم زدند. به این ترتیب این صنایع در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

  این گزارش حاکی است امروز صدرنشینی بازار با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای لعابیران، فرآورده های تزریقی ایران، کاشی سعدی، شیمی دارویی داروپخش، سیمان بجنورد، سیمان خزر و پتروشیمی فناوران بود.

  در مقابل نمادهای گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، موتورسازان تراکتورسازی ایران، توریستی و رفاهی آبادگران ایران، بیمه آسیا، کارخانجات قند قزوین، ماشین سازی نیرو محرکه و مهرکام پارس با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند.

  سهامداران امروز برای خرید سهام پتروشیمی خارک، کالسیمین، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، سهام باما، صکوک مرابحه سایپا، اوراق صکوک رایتل و اوراق صکوک ساخت توسعه ملی بیشترین تقاضای خرید را ثبت کردند.

  در مقابل گروهی دیگر برای خروج از واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، اوراق صکوک فولاد کاوه کیش، اوراق صکوک مرابحه سایپا، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، سهام سیمان آرتا اردبیل، فولاد امیر کبیر کاشان و سرمایه گذاری توسعه آذربایجان بیشترین عرضه ها را ثبت کردند.

  در پایان معاملات امروز سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با معامله 37 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و اوراق صکوک مرابحه سایپا با معامله 457 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را داشتند.