اخبار اقتصادی

 • استفاده موفق واکسن جدید موسسه رازی در واکسیناسیون طیور روستایی

  استفاده واکسن جدید موسسه رازی در طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی موفقیت امیز بوده است.

  استفاده موفق واکسن جدید موسسه رازی در طرح ملی واکسیناسیون طیور روستاییطرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل با استفاده از واکسن نیوکاسل مقاوم به گرمای ساخت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در مناطق پرتراکم طیور صنعتی کشور با موفقیت در حال اجراست.

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، روابط عمومی موسسه رازی اعلام کرد : در این طرح ملی که با همکاری بسیج سازندگی و سازمان دامپزشکی کشور اجرا می شود، با استفاده از واکسن های نیوکاسل مقاوم به گرما که برای نخستین بار توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تولید شده است، 11 هزار بسیجی بیش از 15 میلیون قطعه طیور روستایی را همزمان در 12 استان به صورت رایگان واکسینه می کنند.

  دکتر مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: هدف از اجرای این طرح ؛ کنترل و پیشگیری از بیماری نیوکاسل در طیور روستایی، جلوگیری از انتشار بیماری به واحدهای صنعتی و کاهش خسارت ناشی از بیماری نیوکاسل در چارچوب تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ودر نتیجه مقاوم سازی اقتصاد خانوارهای روستایی است.

  خلج افزود: با اتفاق خوبی که به لطف خدا در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افتاد به جای استفاده از واکسن های تزریقی، امروز می توانیم از واکسن نیوکاسل مقاوم به گرما که در آب حل می شود، به راحتی و به صورت آشامیدنی برای واکسینه شدن طیور استفاده کنیم.

  رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به قدرت ایمنی زایی بالای واکسن نیوکاسل مقاوم به گرما(تولید شده در موسسه رازی) گفت: در گذشته این واکسن با حفظ زنجیره سرد در طیور بومی به مصرف می رسید اما اکنون واکسن جدید در برابر گرما مقاوم است و همچنین می توان آن را بصورت آشامیدنی مصرف کرد .
  دکتر خلج از بیماری ویروسی نیوکاسل فوق حاد به عنوان یکی از بیماری های مهلک صنعت طیور کشور نام برد و گفت: این بیماری هنگام بروز، به سرعت شیوع پیدا و درصد قابل توجهی از طیور را مبتلا و درگیر می کند.

  موسسه رازی اخیرا نیز در حوزه فناوری واکسن های طیور، موفق به دستیابی به فناوری ساخت و تولید انبوه واکسن های گامبورو، کلون و نیوفلورازی شده است.