اخبار اقتصادی

 • گزارش جدیدی از شیوع آنفلوانزا دریافت نشده است

  رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بجز سه واحد آلوده تاکنون هیچ مورد دیگری از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مشاهده و گزارش نشده است.

  مهدی خلج در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه منشأ شیوع بیماری آنفلوانزای اچ5 ان 8 کشور روسیه است افزود: این بیماری از دو هفته گذشته تاکنون 20 کشور جهان را آلوده کرده و تقریباً تمام قاره آسیا، اروپا و آمریکای شمالی درگیر است.

  وی گفت: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت منبع اصلی انتقال بیماری، پرندگان مهاجر هستند.

  رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: در کشور ما نیز از دو هفته پیش موارد بیماری در پنج واحد طیور بومی گزارش شد و سازمان به محض دریافت گزارش عملیات معدوم سازی، پاکسازی و قرنطینه را اجرا کرده است.

  خلج گفت: هم اکنون واحدهای آلوده که در محدوده شهرستان ملارد و مرز استان تهران با استان البرز قرار دارند پاکسازی و قرنطینه شده است.

  وی افزود: تمام طیور که در شعاع یک کیلومتری واحدهای آلوده به بیماری قرار داشتند معدوم شدند و مرغ های سالم نیز به کشتارگاه رفته علاوه بر این طیور تا شعاع سه کیلومتری نیز به طور کامل تخلیه شده است.

  رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تا شعاع 10 کیلومتری واحدهای آلوده نیز مراقبت های ویژه ای انجام می شود.

  خلج افزود: این بیماری سویه جدیدی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است و قابل انتقال به انسان نیست.

  وی از شهروندان خواست گوشت مرغ، تخم مرغ و دیگر فرآورده های طیور را از مراکز مجاز خریداری و از کشتار طیور و دیگر ماکیان در منازل خودداری کنند.

  رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از آنجا که کشور ما زیستگاه های متعددی برای پذیرش پرندگان مهاجر دارد بنابراین صید انواع این پرندگان به عنوان مخزن و منبع اصلی ویروس باید متوقف شود.

  خلج از عاملان فروش طیور بومی و پرندگان خواست در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری موارد را به ادارات کل دامپزشکی و سازمان های جهاد کشاورزی اطلاع دهند.

  وی همچنین از اجرای دستورالعمل های شدید بهداشتی در شستشوی خودروهای حمل طیور، گوشت مرغ و تخم مرغ خبر داد و افزود: تمام خودروها و سبدهای حمل طیور موظفند عملیات شستشو و ضدعفونی را انجام دهند و این عملیات تحت نظارت کارشناسان سازمان دامپزشکی انجام شود.