اخبار اقتصادی

 • بیماری آنفلوانزا مخصوص پرندگان است

  رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و درمان گفت: بیماری آنفلونزای فوق حاد مخصوص پرندگان است و تاکنون در هیچ موردی از ابتلای انسان مشاهده نشده است.

  مهدی گویا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اینکه ویروس ها عوامل ثابتی نیستند و تغییر شکل می دهند افزود: احتمال دارد ویروسی که امروز فقط در پرندگان وجود دارد مدتی بعد در انسان گزارش شود اما درباره ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اچ 5 ان 8 موردی از ابتلای انسانی گزارش نشده است بنابراین بیماری مشترک نیست.

  وی گفت: هیچ ویروسی با خوردن ایجاد بیماری نمی کند و در حالت عادی با مصرف گوشت و تخم مرغ، ویروسی منتقل نمی شود.

  رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت و درمان تاکید کرد گرچه ویروس با خوردن فراورده های گوشتی مرغ، تخم مرغ و گوشت مرغ منتقل نمی شود اما باید احتیاط لازم انجام شود.

  گویا افزود: وزارت بهداشت و درمان در دو هفته گذشته گروه بهداشتی و کارگردانی که در مراکز آلوده فعالیت می کردند را به منظور پیشگیری از بیماری احتمالی تحت درمان دارویی و واکسیناسیون قرار داده است.

  وی گفت: این افراد تا 10 روز تحت مراقبت و قرنطینه قرار دارند.

  رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و درمان افزود: واکسیناسیون و تجهیزات کافی برای تمام کسانی که در تماس مستقیم با پرندگان آلوده هستند وجود دارد.