اخبار نفت و انرژی

 • ارزیابی وزیر نفت درباره نشست اوپک

  وزیر نفت ایران گفت: همیشه به‌عنوان بنیانگذار اوپک یک همکاری قوی داشتیم و همیشه سعی کردیم این سازمان نقش مؤثری داشته باشد.

  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، بیژن زنگنه در پاسخ به اینکه ارزیابی شما از نشست یکصد و هفتاد و یکم وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در 30 نوامبر چیست؟، گفت: اگر این نشست بر مبنای یک نگاه اقتصادی، کسب و کار و کاهش تولید بر مبنای آنچه در الجزایر توافق شد، باشد خیلی زود می‌توانیم به نتیجه برسیم.

  وی افزود: فکر می‌کنم اگر بخواهیم بر مبنای یک نگاه اقتصادی و کسب و کار به مسئله اوپک نگاه کنیم و با کاهش تولید، می‌توانیم زود به آن تصمیمی که در الجزایر گرفته شده برای سقف تولید اوپک به‌میزان 32 میلیون و 500 هزار بشکه و حداکثر 33 میلیون بشکه در روز برسیم.

  زنگنه تصریح کرد: اما اگر اراده سیاسی بیاید و بخواهد در این کار دخالت کند کار مشکل می‌شود و تصمیم‌گیری سخت خواهد شد، امیدوارم بر اجلاس چهارشنبه همان روح اقتصادی حاکم باشد و نفت به‌عنوان ابزاری برای اینکه از آن در مسائل سیاسی استفاده شود نباشد، تا بتوانیم به نتیجه خوبی برسیم.

  وی در پاسخ به اینکه "همکاری ایران با اوپک را چطور می‌بینید؟"، گفت: ما همیشه به‌عنوان بنیانگذار اوپک یک همکاری قوی داشتیم و همیشه سعی کردیم این سازمان نقش مؤثری داشته باشد. هیچ‎وقت نگفتیم اوپک را رها کنیم و نفت را به بازار و تحولات بازار بسپاریم و همیشه در جهت امنیت عرضه تلاش کردیم، اکنون هم نهایت همراهی و انعطاف را با اوپک داریم، البته این در حالی است که ایران کمترین وابستگی را بین کشورهای عضو اوپک به نفت دارد، کمتر از هفت درصد تولید ناخالص کشور نفت است و در بودجه هم حداکثر 30 درصد منابع از طریق درآمدهای فروش نفت و میعانات گازی تأمین می‌شود.

  زنگنه افزود: علی‌رغم اینکه چنین وضع مقاومی داریم اما همیشه سعی کردیم همراهی داشته باشیم و کمک کنیم و نقش مؤثری داشته باشیم.

  وی اذعان داشت: اما باید توجه کرد در سال‎های گذشته کشورهایی توانستند تولید را خیلی بالا ببرند و این درحالی بود که ایران به‌دلیل تحریم‎ها نمی‌توانست تولید داشته باشد و لیبی و نیجریه هم مشکلاتی داشتند. حالا در مرحله‌ای که بخواهیم بازار را مدیریت کنیم طبیعی است آن کشورها باید بار بیشتری را بگیرند و مسئولیت را بیشتر بپذیرند.

  انتهای پیام