اخبار اقتصادی

 • اختلاف ۱۳ میلیونی قیمت کارخانه و بازار خودرو

  پدال نیوز: ایجاد محدودیت در عرضه خودروسازان باعث تقویت حاشیه بازار خودرو شده به طوری که به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو،مدیریت بازار در دست شرکت‌های خودرویی است و محدودیت عرضه باعث ایجاد حاشیه تا ۱۳ میلیون تومانی در بازار شده است.

  به گزارش پدال نیوز به نقل از فارس ،عملکرد شرکت‌های خودروساز در ایجاد محدودیت برای عرضه برخی خودروها باعث افزایش اختلاف بین قیمت کارخانه و بازار این خودروها شده است، به طوری که در حال حاضر این اختلاف قیمت تا ۱۳ میلیون تومان نیز می‌رسد.
   
  سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در این مورد به فارس گفت: هم‌اکنون شرکت‌های خودروساز، مدیریت بازار خودرو را در دست دارند و طوری عمل می‌کنند که شاهد شکل‌گیری حاشیه قیمتی در بازار خودرو هستیم.
   
  وی ادامه داد: در شرایط فعلی، نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز بیشتر فروشنده خودروهای کارتکسی با قیمت آزاد هستند، نه فروش با قیمت کارخانه.
   
  مؤتمنی در مورد اختلاف قیمت کارخانه‌ای و بازار خودروهای داخلی به فارس گفت: در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با افزایش قیمت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی مواجه شده و نوع کارتکسی این خودرو با قیمت ۳۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و نوع پلاک‌شده آن با قیمت ۴۰ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.
   
  وی ادامه داد: البته قیمت خودروها تابع رنگ آنها نیز هست، به طوری که پژو ۲۰۶ تیپ ۵ رنگ خاکستری کارتکسی ۳۸٫۵ میلیون تومان و رنگ سفید این خودرو ۳۹٫۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.
   
  به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، در شرایط فعلی شرکت‌های خودروساز از موضوع رنگ خودروها سوءاستفاده می‌کنند و عرضه خودروهایی را که تقاضای بیشتری برای آنها وجود دارد، محدودتر می‌کنند و همین مسئله باعث افزایش قیمت در بازار می‌شود.
   
  وی با اشاره به قیمت ۱۱۹ میلیون تومانی رنو کپچر سفید در بازار، گفت: قیمت این خودرو با رنگ نارنجی حدود ۱۱۴ میلیون تومان است و شاهد اختلاف ۵ میلیون تومانی بین رنگ‌های مختلف آن هستیم که به میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد.
   
  وی تصریح کرد: خریداران طی سال‌های اخیر تقاضای بیشتری برای خرید خودروهای مشکی، سفید و خاکستری داشته‌اند و تقاضای زیادی برای خرید خودرو با رنگ‌های دیگر وجود ندارد و در چنین شرایطی خودروسازان نیز عرضه خودرو با رنگ‌‌های پرفروش را محدود می‌کنند.
   
  * ایجاد محدودیت در عرضه رنگ‌های پرطرفدار
   
  وی در ادامه محدودیت در فروش نقدی خودرو توسط خودروسازان را عاملی برای افزایش اختلاف قیمت کارخانه و بازار عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۴ میلیون تومان اختلاف قیمت بین بازار و کارخانه وجود دارد.
   
  وی با اشاره به قیمت ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی پراید در کارخانه، گفت: هم‌اکنون نمایندگی‌های سایپا این خودرو را به قیمت ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عرضه می‌کنند.
   
  مؤتمنی قیمت پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس را در بازار ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بسته به رنگ خودرو عنوان کرد و گفت: در حال حاضر اختلاف قیمت ۱٫۵ میلیون تومانی بین بازار و کارخانه در مورد این خودرو وجود دارد.
   
  وی با اشاره به محدودیت ایجاد شده در عرضه سمند SE از سوی کارخانه در هفته گذشته، گفت: این مسئله باعث شد تا قیمت این خودرو به ۲۹٫۵ میلیون تومان برسد، اما عرضه خودرو طی روزهای اخیر از سوی کارخانه باعث شده قیمت این خودرو به ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برسد.
   
  وی اختلاف قیمت سمند LX را در بازار و کارخانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر شاهد اختلاف یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی بین قیمت کارخانه و بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز هستیم، به طوری که این خودرو در بازار ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و در کارخانه ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
   
  وی قیمت پژو پارس را در بازار ۳۷٫۵ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: قیمت این خودرو در بازار ۱٫۵ میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه است.
   
  رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به قیمت ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی پژو ۲۰۶ مدل V8 در کارخانه، گفت: این خودرو در بازار ۳۸٫۵ میلیون تومان تا ۳۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
   
  وی قیمت هایما را در بازار ۸۵ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: قیمت این خودرو در بازار ۱۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه است.
   
  وی قیمت تندر ۹۰ دنده اتوماتیک را در بازار ۴۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: بهبود عرضه این خودرو طی روزهای اخیر نیز باعث شده تا قیمت بازار آن ۱۵۰ هزار تومان پایین‌تر از قیمت کارخانه باشد.
   
  مؤتمنی در مورد قیمت رنو کپچر نیز گفت: این خودرو با قیمت ۱۱۴ تا ۱۱۸ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود، در حالی که قیمت کارخانه‌ای آن ۱۰۵ میلیون تومان است و به این ترتیب شاهد اختلاف ۱۱ تا ۱۳ میلیون تومانی بین قیمت کارخانه و بازار این خودرو هستیم.
   
  * اختلاف قیمت ۵۰۰ هزار تومانی پراید
   
  وی در ارزیابی وضعیت بازار محصولات سایپا نیز گفت: در حال حاضر تیبا SX با قیمت ۲۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود که حدود ۳۰۰ هزار تومان بالاتر از قیمت کارخانه است.
   
  به گفته وی در مقابل، سراتو دنده اتوماتیک نیز به دلیل افزایش عرضه از سوی شرکت طی روزهای اخیر در بازار به زیر قیمت کارخانه رسیده و با اختلاف ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی به قیمت ۸۸ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.
   
  مؤتمنی ادامه داد: قیمت ساندرو دنده اتوماتیک نیز در بازار به ۵۲٫۵ میلیون تومان رسیده که ۳٫۵ میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه است.
   
  به گفته وی، قیمت سایپا ۱۳۱ مدل SE در بازار به ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده، در حالی که قیمت کارخانه‌ای این خودرو ۲۰ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان است.
   
  وی افزود: سایپا ۱۱۱ مدل SE نیز در بازار ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.
   
  به گفته وی، در حال حاضر تنظیم بازار خودرو در دست شرکت‌های خودروساز است و با ایجاد محدودیت در عرضه برخی محصولات، زمینه افزایش قیمت این خودروها در بازار فراهم می‌شود.
   
  رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در پایان در ارزیابی وضعیت بازار خودروهای خارجی نیز گفت: با وجود افزایش نرخ ارز طی روزهای اخیر، این مسئله بر بازار خودروهای خارجی تأثیری نداشته و جو روانی ایجاد نشده است.