اخبار اقتصادی

 • یک شرکت ایرانی برنده مناقصه انتقال آب در نیجریه شد

  مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس : این شرکت برنده مناقصه طرح تأمین و انتقال آب منطقه بزرگی از نیجریه به عنوان اُسُون شد.

  یک شرکت ایرانی برنده مناقصه انتقال آب در نیجریه شدناصر ترکش دوز در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه ابتدا این طرح بین 100 شرکت بزرگ دنیا به مناقصه گذاشته شد افزود: در مرحله دوم، ایران جزء هشت شرکت فهرست کوتاه این مناقصه قرار گرفت و در نهایت با بررسی محاسبات و اطلاعات مورد نیاز این طرح در مرحله نهایی برنده مناقصه شد. 

  وی با اشاره به اینکه بزرگترین دستاورد این مناقصه برنده شدن یک شرکت ایرانی در میان شرکت های صاحب نام دنیا بوده است گفت: در فهرست کوتاه نهایی شرکتهایی از کشور آمریکا ، انگلیس ، ترکیه ، ایران ، پاکستان ،فرانسه مصر ،تونس و چند شرکت از نیجریه حضور داشتند.

  مدیر عامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس گفت: در واقع در این مناقصه مهندسی ایران برنده نهایی شد و فاینانس این طرح را نیز بانک توسعه اسلامی که در دست عربستان است به عهده دارد.

  ترکش دوز با بیان اینکه این طرح، شامل تأمین و انتقال آب به منطقه بزرگی به نام اُسُون است که باید از نظر زمینی و منابع سطحی آب بررسی وآب آن ذخیره شود افزود: در این طرح باید آب حدود 40 تا 50 کیلومتر انتقال یابد و همچنین برای آن مخازن آب در نظر گرفته شود تا آب منطقه بزرگی به نام اُسُون تأمین شود.

  وی با اشاره به اینکه مهاب قدس طراح و مشاور و ناظر بر اجرای این طرح خواهد بود گفت: از آنجا که مشاور طرح می تواند در انتخاب پیمانکار نقش مهمی داشته باشد فضای مناسبی برای ورود پیمانکاران ایرانی نیز به طرح های خارج از کشور باز می شود و می توانیم در انتخاب پیمانکار نیز سهم داشته باشیم چنانکه در دو طرح این شرکت، شرکت فرآب نیز به عنوان پیمانکار همکار ما بوده است.

  ترکش دوز با اشاره به اینکه حق الزحمه مهاب قدس در مشاوره و طراحی این طرح حدود چهار میلیون دلار به صورت اسمی است افزود: در این طرح نظارت بر اجرا نیز به عهده مهاب قدس است که با این حساب حدود شش تا هفت میلیون دلار در مدت دو سال عاید ما می شود و اگر اجرای آن بیشتر طول بکشد سهم بیشتری عاید ما خواهد شد.

  وی با تأکید بر اینکه این شرکت تاکنون در مناقصات 50 طرح در 28 کشور شرکت کرده است گفت: در 30 طرح برنده مناقصه شدیم که 15 طرح، اجرا و تحویل داده شد مانند سنگ توده2 در تاجیکستان و 15 طرح نیز در دست اجرا داریم مانند طراحی شش تا هفت سد در کشور عمان که در پی ساخت آن نیز هستیم.

  ترکش دوز مهمترین طرح در دست اجرا را طرح انتقال آبی در سریلانکا دانست و افزود: بر اساس این طرح آب از حوضه آبی به حوضه دیگر انتقال می یابد و از اختلاف ارتفاع که حدود 500 متر است برق تولید خواهد شد.

  وی اضافه کرد: در این طرح، شفتی به ارتفاع 500 متر احداث می شود که در دنیا بی نظیر است که مشاور و ناظر طرح مهاب قدس و همچنین پیمانکار آن شرکت فرآب است.

  ترکش دوز درباره سد و نیروگاه برقآبی که شرکت "سان هایدرو" چین در سریلانکا برنده شده است گفت: دولت سریلانکا در این طرح نیز مهاب قدس را به عنوان مهندس مشاور و ناظر کیفی این طرح انتخاب کرده است.

  وی با اشاره به فعالیت 35 ساله این شرکت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی افزود: مهاب قدس حدود 2 هزار طرح که عمده آنها در زمینه آب و برق، سدسازی، توسعه نیروگاه های برقآبی، طرح آب و فاضلاب، آبیاری و زهکشی و مطالعات یکپارچه آب بوده است طراحی کرده که بیشتر آنها در داخل کشور اجرا شده است.

  مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس گفت: علاوه بر طرح های آب و برق، این شرکت در اجرای طرح های بزرگی مانند بزرگراه حرم تا حرم، خط 2 متروی کرج، خط 7 متروی تهران و خط 2 متروی شیراز نیز حضور دارد.

  وی مهمترین و بزرگترین طرحی که این شرکت در کشور اجرا کرده است را سد کارون3 اعلام کرد و افزود: اخیراً نیز که کمیسیون بین المللی سدسازان جهان و انجمن مهندسین آمریکا و چین، مهاب قدس را به عنوان بهترین سازنده سد در 30 سال اخیر انتخاب کردند که نمونه آن سد کارون3 است.

  ترکش دوز با اشاره به حضور این شرکت ایرانی در طراحی طرح های بین المللی گفت اینکه این شرکت در مناقصه سد تاربِلا در پاکستان که هیئت بانک جهانی فاینانس آن را قبول کرده است نیز حضور دارد.

  وی اضافه کرد: این طرح بزرگترین سد جهان از نظر حجم مخزن با ظرفیت 40 میلیارد مترمکعب است که شرایط آن حضور شرکت ها با کنسرسیوم شرکت های دیگر بوده است پنج گروه از شرکت های مطرح دنیا در این مناقصه حضور یافته اند و از ایران نیز شرکت مهاب قدس حضور دارد که در مرحله دوم دررتبه سه قرار گرفته که امیدواریم برنده این مناقصه هم باشیم.

  وی همچنین از حضور این شرکت در طراح های دیگر بین المللی خبر داد وافزود: بلندترین سد خاکی دنیا که قرار است در هند ساخته شود و مهندس مشاور آن شرکت هِچ ِکانادا است این شرکت از مهاب قدس نیز به عنوان مهندس مشاور طرح دعوت کرده است.

  ترکش دوز همچنین گفت: شرکت "روس هایدرو" روسیه نیز برنده مناقصه چند سد و نیروگاه بزرگ در چین است که از مهاب قدس به عنوان مشاور و طراح طرح دعوت به همکاری کرده است.

  وی با اشاره به اینکه حدود 2 هزار مهندس نخبه در این شرکت مشغول به کار هستند افزود: هزینه سالانه شرکت ما حدود 220 تا 230 میلیارد تومان است و درآمد این شرکت بیش از 240 تا 250 میلیارد تومان است و در هشت سال گذشته نیز این شرکت سودده بوده در حالی که هیچ سرمایه و ماشین آلاتی نداشتیم.

  ترکش دوز اضافه کرد: در شش ماهه اول امسال سود شرکت ما از طرح های خارجی به اندازه 250 طرح در حال اجرا در ایران بوده در حالی که حدود 10 تا 20 درصد متخصصان شرکت ما درگیر طرح های خارجی هستند.

  وی سود شرکت را از محل درآمدهای اجرای طرح های خارجی، ماهانه یک میلیون دلار در شش ماهه اول سال بیان کرد.

  مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس همچنین تأکید کرد: امسال این شرکت به عنوان صادرکننده برتر از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب شد و این اولین باری است که شرکت های مشاوره به عنوان صادرکننده برتر انتخاب می شوند.

  به گفته ترکش دوز این شرکت هیچ بدهی حتی به بانک ها ندارد .

  وزارت نیرو بیش از 80 درصد صادرات خدمات فنی ومهندسی کشور را در دست دارد .