اخبار بانک و بیمه

 • سهل‌انگاری و کارشکنی وزارت اقتصاد درباره پدیده و میزان

  رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی از سهل‌انگاری و کارشکنی وزارت اقتصاد و دارایی درباره موضوع مؤسسات پدیده و میزان خبر داد و تصریح کرد: دولت با اعلام آمار غیرواقعی و کذب در شرایط نامناسب پدیده شاندیز دنبال سوءاستفاده است.

  به گزارش فارس، حسین مقصودی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به نشست اخیر با قائم‌مقام وزیر اقتصاد و دارایی و مشاور عالی وزیر اقتصاد برای پیگیری مشکلات پدیده و میزان، اظهار داشت: مردم در سرمایه‌گذاری‌های خود اشتباهاتی انجام دادند ولی نباید تمام مشکلات به مردم واگذار شود، زیرا میزان با آرم قوه قضائیه فعالیت کرده است.

  رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی با بیان اینکه مردم با اعتماد به‌نظام جمهوری اسلامی سرمایه‌های خود را در میزان قرار داده‌اند، افزود: در یک ماه اخیر به موضوع پیگیری میزان و پدیده ورود جدی صورت گرفته و عملکرد دولت برای حل مشکلات پدیده و میزان بسیار ضعیف بود.

  مقصودی با تأکید بر اینکه در چند ماه اخیر مسؤولان به تعهداتی که قول انجام داده‌اند عمل‌نکرده‌اند، تصریح کرد: در نشست چندی پیش استانداری خراسان رضوی وزیر اقتصاد، وزیر کشور، مدیرکل بانک مرکز و استاندار خراسان رضوی صورت‌جلسه را امضاء کردند ولی هیچ‌کس به تعهدات خود عمل‌نکرده است.

  وی اضافه کرد: ورود نمایندگان مجلس به موضوع پدیده و میزان به‌صورت نظارتی است و همانند تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان پیگیر رفع مشکلات خواهیم بود و پس از ورود جدی در موضوع پدیده و میزان از وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر کشور سؤال مطرح شد.

  رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی با بیان اینکه سهل‌انگاری و کارشکنی از سوی وزارت اقتصاد و دارایی کاملاً مشخص است و متأسفانه هیچ عزم و اراده‌ای برای پیگیری مشکلات پدیده و میزان ندارند، بیان کرد: پس از ناکارآمدی وزارت اقتصاد استیضاح طیب‌نیا در دستور کار قرار گرفت و وزیر هم در 10 آذرماه باید در هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند و نسبت به کم‌کاری و سهل‌انگاری خود در مورد پدیده و میزان پاسخگو باشد.

  مقصودی با اشاره به 13 دلیل شفاف و روشن برای استیضاح طیب‌نیا، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل استیضاح وزیر موضوع پدیده و میزان است لذا وزارت اقتصاد تاکنون هیچ‌گونه اقدامی نکرده حتی سنگ‌اندازی هم کرده است.

  وی با بیان اینکه در موضوع میزان مشکلات به‌راحتی قابل‌حل بود ولی متأسفانه مسؤولان گره در گره انداخته‌اند، یادآور شد: بانک صادرات قرار بود مطالبات مردم را پاسخگو باشد ولی هیچ‌کس به تعهدات خود عمل‌نکرده است.

  نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت اقتصاد و دارایی با ارائه نامه‌ای مدعی شده که مبلغی بالغ‌بر دو هزار و 400 میلیارد تومان به‌عنوان ارزش‌افزوده از میزان طلبکار بوده و درصورتی‌که میزان هزار میلیارد تومان از پدیده طلبکار است و میزان کل بدهی میزان بالغ‌بر 765 میلیارد تومان بوده لذا این میزان ارزش‌افزوده غیراصولی است.

  مقصودی افزود: با افزایش فشارهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی و طرح استیضاح، وزارت اقتصاد و امور دارایی از این میزان ارزش‌افزوده غیرقانونی گذشت کرده است.

  وی با اشاره به حل مشکلات پدیده گفت: برای حل مشکل پدیده باید یک ردیف برای بانک‌ها باز شود و حداقل ده بانک مشارکت داشته باشند و هر بانکی بالغ‌بر 100 میلیارد تومان وام بدهد تا هیأت‌مدیره جدید بتواند فعالیت خود را شروع کند.

  رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی افزود: متأسفانه به دلیل عدم توجه به پدیده 10 هزار کارگر بیکار شده‌اند قطعاً با شروع فعالیت پدیده بخش خصوصی هم نسبت به مشارکت در پدیده رغبت پیدا می‌کند.

  مقصودی با بیان اینکه در موضوع پدیده شاندیز برخی نهادهای دولتی ادعاهای کذب مطرح کرده‌اند، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی مدعی شده که تغییر کاربری اراضی بالغ‌بر هزار میلیارد تومان بوده و شهرداری شاندیز و تأمین اجتماعی هم مدعی دریافت طلب میلیاردی از پدیده شده‌اند قطعاً این ارقام واقعی نیست و برخی می‌خواهند در شرایط نامناسب پدیده به نفع خود استفاده کنند.

  وی با بیان اینکه 130 هزار سهامدار منتظر تعیین تکلیف پدیده هستند، یادآور شد: دولت نباید با ارقام کذایی سبب عدم فعالیت پدیده شاندیز شود.