اخبار اقتصادی

 • کشف راز جنایت در کارخانه فلافل‌سازی

  مردی که دو سال پیش در جریان سرقت از کارخانه فلافل‌سازی دست به جنایت زده بود، دستگیر شد.

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ،  وقوع درگیری در یک کارخانه صنایع غذایی (فلافل‌سازی) در منطقه فشافویه، ساعت ١٤:١٠ روز پنجم بهمن سال ٩٣ به پلیس اعلام و با حضور مأموران کلانتری در محل و انجام تحقیقات اولیه مشخص شد دو نفر از کارگران کارخانه به ‌نام‌های «جواد» و «فرشاد»، با حمله‌ورشدن به سمت سایر کارگران تعدادی از آنها ازجمله فردی به‌نام «اسلام.ی» را مجروح کردند و از محل متواری شدند. با گذشت دو روز از وقوع درگیری و متواری‌شدن «جواد» و «فرشاد»، به کلانتری حسن‌آباد اعلام شد «اسلام.ی» (٣٠ساله) با وجود انتقال به بیمارستان و انجام اقدامات درمانی، به علت شدت ضربات واردشده به سر فوت شده است.

  پس از تشکیل پرونده مقدماتی، اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ به دستور رئیس شعبه ١٠٢ دادگاه بخش فشافویه، مسئول تحقیق دراین‌باره شد. کارآگاهان در گام اول به تحقیق از کارگران کارخانه فلافل‌سازی پرداختند. یکی از کارگران که همراه مقتول مورد ضرب‌وجرح قرار گرفته بود، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «من و اسلام در حال کارکردن در کارخانه بودیم که ناگهان احساس کردم پشت سرم داغ شد. از ناحیه پشت‌سر دچار خون‌ریزی شدیدی شده بودم. جواد و فرشاد به سمت ما حمله‌ور شده و هر دو نفرمان را با قمه و از ناحیه سر مجروح کرده بودند. به علت خون‌ریزی شدید، بیهوش شدم و پس از آن از هیچ‌چیزی اطلاع نداشتم تا اینکه در بیمارستان به ‌هوش آمدم». کارآگاهان در شرایطی که هیچ نشانی مشخصی از «جواد» و «فرشاد» وجود نداشت، در ادامه اقدامات پلیسی برای شناسایی و دستگیری متهمان اطلاع پیدا کردند «جواد.ع» (٢٢ساله) روز پنجم اردیبهشت سال ٩٤ به اتهام سرقت دستگیر و روانه زندان شده است به‌همین‌دلیل ضمن هماهنگی با مقام قضائی، جواد برای تحقیقات در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

  متهم در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: «همراه فرشاد تصمیم به سرقت ابزارآلات داخل کارخانه گرفتیم. قصد داشتیم اموال مسروقه را با وانت متعلق به کارخانه از آنجا خارج کنیم اما روز سرقت تعدادی از کارگران ازجمله مقتول متوجه قصد و نیت ما شدند و برای فرار با قمه به سمت آنها حمله‌ور و پس از مجروح‌کردن تعدادی از آنها، از کارخانه متواری شدیم و به میدان راه‌آهن رفتیم. در آنجا از یکدیگر جدا شدیم و پس از آن دیگر هیچ اطلاعی از فرشاد ندارم تا اینکه پس از گذشت مدت کوتاهی به اتهام سرقت مغازه دستگیر و روانه زندان شدم». کارآگاهان در تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که «فرشاد.ش»، در واقع هویت برادر متهم پرونده و نام واقعی فرد تحت‌تعقیب «حسن» (متولد ١٣٧٧) است. در تحقیق از اعضای خانواده حسن مشخص شد او به ‌واسطه اعتیاد شدید به مصرف مواد مخدر شیشه از خانه خارج شده و اعضای خانواده‌اش پس از آن دیگر هیچ اطلاعی از وی ندارند. 

  با شناسایی هویت واقعی متهم، اقدامات پلیسی برای شناسایی مخفیگاه و دستگیری حسن در دستور کار پلیس قرار داشت تا اینکه کارآگاهان اطلاع پیدا کردند حسن از چندی پیش در یک باتری‌سازی با هویت مجعول عرفان مشغول به‌کار شده است. سرانجام با شناسایی دقیق مخفیگاه و اطمینان از حضور متهم اصلی پرونده در محل، «حسن» ساعت ١٢ روز شنبه هفته جاری دستگیر و به اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد. متهم در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: «از ١٥سالگی به مصرف مواد مخدر به‌ویژه شیشه معتاد شدم و به همین علت از خانه فرار کردم. مدتی بلامکان بودم تا اینکه در یک کارخانه فلافل‌سازی به عنوان کارگر ساده مشغول‌به‌کار شدم. پس از گذشت ٢٠ روز از زمان استخدام در کارخانه، همراه یکی دیگر از کارگران به ‌نام جواد، تصمیم به سرقت لوازم و ابزارآلات کارخانه و فروش آنها گرفتیم.

  روز سرقت، مقتول و تعداد دیگری از کارگران متوجه نیت ما شدند؛ به قصد فرار از محل، به سمت آنها حمله‌ور شدیم و در یک لحظه من با قمه چندین ضربه محکم به سر مقتول و چند کارگر دیگر زدم و پس از آن هر دو نفر از آنجا خارج شدیم».سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تأیید این خبر گفت: «با توجه به اعتراف صریح متهم اصلی پرونده به ارتکاب جنایت، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضائی صادر شده و متهم برای انجام تحقیقات و تکمیل پرونده در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است».درهمین‌حال پلیس آگاهی هشدار داد: قبل از استخدام افراد در مراکز صنعتی، تولیدی و...، مدیران این مراکز باید نسبت به احزار هویت واقعی و همچنین بررسی سابقه سوء‌پیشینه افراد اقدام کنند. همچنین مدیران مراکز صنعتی، تولیدی و... باید نسبت به تشکیل پرونده استخدامی برای افراد شاغل در مراکز خود اقدام کرده و از صحت اطلاعات درج‌شده در پرونده‌ها اطمینان داشته باشند.