اخبار اقتصادی

 • داستان موریانه‌ها و کتابخانه استاد

  اقتصاد > اقتصاد کلان - محسن جلال‌پور *

  اقتصاد > اقتصاد کلان - محسن جلال‌پور *

  در سال‌های دور یکی از اساتید سرشناس کرمان، کتابخانه‌ای بزرگ داشت و در آن تعداد زیادی کتاب نفیس و با ارزش نگهداری می‌کرد. صاحب این کتابخانه از اهالی تعلیم و تعلم بود و به کشف رموز نهفته در کتاب‌های قدیمی دل خوش داشت.

  در دانشگاه درس می‌داد و از کتاب‌های با ارزشی که داشت، جزوه‌های دانشگاهی تهیه می‌کرد. کتابخانه استاد، شهرت زیادی داشت و هر کس کتابی را در کتابخانه‎های عمومی نمی‌یافت، سراغی از ایشان می‌گرفت و معمولا دست خالی برنمی‌گشت.

  کتاب‌ها در کتابخانه‌ای چوبی و منبت کاری شده نگهداری می‌شد و این مجموعه آن قدر زیبا و فاخر بود که خیلی از اهالی شهر دوست داشتند این گنجینه بی نظیر را از نزدیک ببینند. هرچه بود، حاصل یک عمر تلاش و حوصله استاد بود.

  با این حال، نگهداری این کتابخانه با یک چالش بزرگ همراه بود. موریانه‌ها گاهی به کتابخانه حمله‌ور می‌شدند و گنجینه استاد را به خطر می‌انداختند. استاد فرهیخته، چاره کار را در این دید که از دانشجویانش کمک بگیرد. در مقطعی که مشغله استاد در مطالعه، تحقیق و پژوهش زیاد شده بود، چند دانشجو ماموریت داشتند کتابخانه را از گزند موریانه‌ها مصون نگه دارند. با این طرح و برنامه، استاد خیالش راحت بود که دانشجویانش هوشیارند و نمی‌گذارند موریانه‌ها کتابخانه را نابود کنند.

  از آن طرف، ماموران محافظت از کتابخانه مراقب بودند که اگر موریانه‌ای در میان کتاب‌ها دیدند، بلافاصله نابودش کنند. پس همین که موریانه‌ای دیده می‌شد، بلافاصله از بین می‌رفت. دانشجویان مشغول کار بودند و استاد هم سرگرم مطالعه.

  روزی استاد به کتابخانه اش سرک کشید. نردبانی گذاشت و از قفسه‌های بالایی و دور از دسترس کتابخانه که اتفاقا جایگاه بهترین و نفیس‌ترین کتاب‌ها بود، کتابی برداشت. کتاب در دستش از هم پاشید. کتاب دیگری را برداشت. این یکی هم خاک شد. کتاب‌های بعدی و کتاب‌های بعدی. موریانه‌ها کار خودشان را کرده بودند. تقریبا همه کتاب‌های ارزشمند و مهم کتابخانه را خورده بودند.

   اين‌روزها كه دیگر مسوولیتی ندارم و حكم يك ارباب رجوع ساده را پيدا كرده‌ام، خوب می‌بینم كه موریانه‌هایی مثل ناکارآمدی دستگاه‌های اجرایی، قوانین دست‌وپا گیر و فساد، چگونه مشغول خوردن دستگاه اداری کشور هستند.

  یاد سفارش‌های مرحوم پدر می‌افتم که می‌گفتند نكند خداي ناكرده فقط به ظاهر امور توجه كنيد و از باطن آنها غافل باشيد. ایشان هميشه با یادآوری اين حكايت به ما هشدار مي‌دادند كه حواستان باشد. موریانه‌ها همیشه هستند و منتظرند غفلت کنید.

  * رییس سابق اتاق بازرگانی ایران

   

  35225