اخبار بانک و بیمه

 • آمادگی 700 سرمایه گذار به صورت غیر مشارکتی در روستاها

  معاون جهانگیری :

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری از اعلام آمادگی 700 سرمایه گذار به صورت غیرمشارکتی در روستاها خبر داد

  آمادگی 700 سرمایه گذار به صورت غیر مشارکتی در روستاهابه گزارش خبرگزاری صداو سیما ، سید ابوالفضل رضوی  توسعه روستایی و مناطق محروم از اعلام آمادگی 700 سرمایه گذار به صورت غیرمشارکتی در روستاها خبر داد و گفت: از ابتدای دولت یازدهم تا شهریور امسال بیش از 368 هزار و 771 شغل پایدار در روستاها ایجاد شده است.

  وی یکی از مشکلات کشور را برنامه ریزی عنوان کرد و افزود: متاسفانه در این چندسال نیز نخواستیم قبول کنیم که مشکل ما، بیشتر مشکل برنامه ریزی است و مشکل ساختاری نیست.

  وی با تاکید بر این که اصلاح نظام برنامه ریزی برای هر دولت از اهم واجبات است، بیان کرد: سیستم برنامه ریزی کشور همزمان با سیستم اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی متحول نشده است.

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری در ادامه با بیان این که دولت یازدهم با شناخت درست مشکلات و علت عقب افتادگی روستاییان در جهت حل آن گام برداشته است، یادآور شد: رئیس جمهوری به عنوان مقام اول اجرایی کشور برای اولین بار 6 نشست اختصاصی با روستاییان و عشایر برگزار کرد.

  رضوی تصریح کرد: در این دولت با آسیب شناسی به مشکلات روستاییان که مهم ترین مشکل آنان مساله اقتصادی و اشتغال برای نسل تحصیل کرده بود، توجه جدی شد.

  وی ادامه داد: رییس جمهوری دومین توجه ویژه را به روستانشینان مرزی داشت و گفت آنها علاوه بر این که روستایی و سربازان جبهه تولید هستند سربازان و نگهبانان مرزهای کشورند.

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید را توجه ویژه به بحث آموزش و ادامه تحصیل فرزندان روستایی و عشایری عنوان کرد و گفت: عدالت آموزشی در کشور که به برنامه ریزی باز می گردد بحثی بود که اجرا نمی شد، بیشترین فرزندان روستاییان و عشایر که ادامه تحصیل دادند در دانشگاه های غیردولتی وارد شدند چون پایه و بنیان علمی به دلیل این که از کیفیت کمتر آموزشی برخوردار بودند نسبت به شهرنشینان ضعیف تر بود که در این دولت به این مساله توجه شد.

  رضوی به نتایج به دست آمده از توجه دولت یازدهم به روستاییان اشاره کرد و اظهارداشت: یکی از نتایج این بود که در نیمه دوم سال 92 در حالی که نرخ رشد اقتصادی در کشور منفی بود در روستاها مثبت شد و این رشد همچنان ادامه دارد.

  وی ادامه داد: بیش از 700 سرمایه گذار به صورت غیرمشارکتی در روستاها اعلام آمادگی کردند. نتیجه عملیاتی آن این می شود که امسال برای سال 1395 دولت با سرعت، شجاعت و شهامت کامل با همه دستگاه های مرتبط روستایی 173 هزار شغل ایجاد خواهد کرد که عملکرد آن در سال جاری تا پایان شهریور 95 نزدیک 36 هزار شغل بوده است.

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری همچنین به موضوع گازرسانی به روستاها اشاره کرد و گفت: گاز رسانی به روستاها در برخی استان ها به بیش از یک و نیم برابر طول دوران های گذشته بود، گازرسانی روستاها در سال اول دولت روحانی مجموعا در کشور 42 درصد بود و امروز به نزدیک 70 درصد رسیده است.

  رضوی خاطرنشان کرد: تا پایان سال 95 روستای بالای 10 خانوار بدون برق نخواهیم داشت و امروز 99/9 درصد روستاییان دارای نعمت برق هستند.

  وی ادامه داد: همچنین 25 هزار روستاهای کشور تا پایان سال دارای اینترنت پرسرعت خواهند شد.

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری گفت: در دولت های قبل بحثی به عنوان توان افزایی اقتصادی روستاییان مطرح نبود و این موضوع برای نخستین بار در دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار گرفت.

  رضوی همچنین با تاکید بر ضرورت حفظ فرهنگ روستایی و ورزش های سنتی آنان بیان کرد: فرهنگ مشارکت در روستاها بسیار برتر از فرهنگ مشارکت در شهرها است. تاریخ مشارکت غیررسمی نانوشته در روستاها به بیش از دو قرن می رسد.