اخبار اقتصادی

 • مرغ های چاق، قطعه بندی می شود

  دبیرانجمن طیور؛

  دبیرانجمن طیور از عرضه قطعه بندی شده مرغ های بالای 2.2 کیلوگرمی برای عرضه در بازار از ابتدای آذر خبر داد .

  به گزارش خبرگزاری صداو سیما ؛ سعید اصغری‌فرد افزود: مرغداران نیز مجاب شده‌اند تا مرغ زنده را با وزن متوسط 2,6 کیلوگرم به کشتارگاه بفرستند؛ به عبارتی، لاشه‌ها بین 8 / 1 تا 2.2 کیلوگرم وزن خواهد داشت.

  وی با اشاره به اینکه طرح کاهش سن کشتار، هنوز به‌طور کامل عملیاتی نشده است، عنوان کرد: اجرای واقعی طرح، دست‌کم به پنج ماه زمان نیاز دارد تا هم مردم برای خرید مرغ سایز آمادگی پیدا کنند و هم مرغداران، بتوانند مراحل تولید را با شرایط جدید وفق دهند.

  به گفته اصغری‌فرد، وقتی سن کشتار کاهش یابد، متعاقبا دوره‌های جوجه‌ریزی افزایش یافته و احتمال می‌رود به‌عنوان مثال از 5 / 3 دوره در سال به چهار دوره برسد. بنابراین سهم جوجه‌ریزی‌ها افزایش یافته و تقاضا برای خرید این نهاده بالا خواهد رفت. این در حالی است که هم‌اکنون قیمت جوجه یکروزه، حدود هزار و 700 تومان بوده و بین 10 تا 15 درصد سهم قیمت تمام‌شده را تشکیل می‌دهد.

  وی ادامه داد: بنابراین در حال اتخاذ تدابیر ویژه‌ای هستیم تا مشکلات احتمالی حاصل از تقاضای بیشتر جوجه یکروزه را مرتفع و تولیدکنندگان را در جهت اجرای طرح، یاری رسانیم.

  دبیر انجمن ملی طیور معتقد است: برخی قیمت جوجه یکروزه را هدف گرفته‌اند و می‌گویند در صورت افزایش تقاضا ممکن است که این نرخ، مانعی برای تولیدکنندگان باشد. در حالی که باید اعتراف کرد، پارامترهای دیگری نیز برای بهره‌وری بیشتر و کاراتر شدن واحدهای پرورشی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بهبود ضریب تبدیل از 1 / 2 به 8 / 1 اشاره کرد.

  اصغری‌فرد بیان کرد: وقتی ضریب تبدیل به 8 / 1 برسد، حداقل 300 گرم از مصرف دان کاهش یافته و با در نظر گرفتن قیمت ‌هزار و 400 تومان برای خوراک، حدود 420 تومان در تولید هر کیلوگرم گوشت مرغ، صرفه‌جویی می‌شود.

  وی یادآور شد: حتی در برخی واحدها پرت خوراک تا 10 درصد یعنی 400 گرم برای هر بار خوراک‌دهی اتفاق می‌افتد که جلوگیری از این مسئله نیز می‌تواند در بالا رفتن بهره‌وری مؤثر باشد.

  از نظر این نماینده بخش خصوصی، بهتر است به جای متهم کردن قیمت بالای جوجه یکروزه، ارتقای بهره‌وری و نوسازی را ملاک عمل قرار داده و با این ترفندها از قیمت محصول نهایی کاست.