اخبار نفت و انرژی

 • اندونزی از ایران برای ساخت پالایشگاه در این کشور دعوت کرد

  با توجه به اینکه ایران قادر به تامین نیاز پالایشگاه های نفت اندونزی است، دولت اندونزی از ایران خواسته تا در پروژه های پالایشگاهی این کشور سرمایه گذاری کند.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری جاکارتا پست، با توجه به اینکه ایران قادر به تامین نیاز پالایشگاه های نفت اندونزی است، دولت اندونزی از ایران خواسته تا در پروژه های پالایشگاهی این کشور سرمایه گذاری کند.
  ویراتماجا پوجا، مدیرکل نفت و گاز وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی گفت: «ما (از ایران) درخواست کرده ایم که یا در پالایشگاه بونتانگ (در کالیمانتان شرقی) با (شرکت نفت و گاز دولتی) پرتامینا سرمایه گذاری کند یا پالایشگاهی برای خودش احداث نماید زیرا ما قبلا اجازه مالکیت صد درصدی کسب و کارهای تجاری برای خارجی ها را صادر کرده ایم.»
  به گفته ویراتماجا، این درخواست هفته گذشته و در جریان سفر هیئت ایرانی به سرپرستی محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران به طرف ایرانی تقدیم شده است.
  ویراتماجا افزود، اندونزی در حال حاضر از ایران ال پی جی خریداری می کند و همچنین قصد دارد از این کشور نفت خام نیز خریداری نماید.
  وی افزود": «اگر ایران در پالایشگاه های اندونزی سرمایه گذاری کند، می تواند نفت مورد نیاز این پالایشگاه ها را نیزخ ودش تامین کند.»
  پیش از این، اندونزی از شرکت آرامکوی عربستان برای سرمایه گذاری در پروژه نوسازی پالایشگاه کیلاکاپ در جاوه مرکزی دعوت کرده بود. قرار است پس از اتمام این پروژه در سال 2022، آرامکو بخش عمده نفت مورد نیاز این پالایشگاه را تامین نماید.
  انتهای پیام//153