اخبار اقتصادی

 • ۴۰۴؛ شهر هسته‌ای متروک چین +عکس

  در اوایل دهه ۱۹۹۰ حدود ۱۰۰هزار نفر در شهری زندگی می‌کردند که ممکن نبود بر روی نقشه پیدا شود. این شهر هیچ نامی نداشت، فقط یک کد: ۴۰۴

  شهر ۴۰۴ در دشت‌های ماسه‌ای استان گانسو در شمال غربی چین، حدود ۱۰۰ کیلومتری غرب شهر جیایوگوان واقع شده است. نام این شهر از شرکت ۴۰۴ تحت نظر شرکت هسته‌ای ملی چین گرفته شد. زمانی که این شهر در سال ۱۹۵۸ ساخته شد فقط در خدمت یک هدف بود: میزبانی از یک بمب هسته‌ای.

  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدای ششم، بهترین دانشمندان و کارشناسان هسته‌ای در کنار مکانیک‌ها، دکترها و دیگر کارکنان کمکی به ۴۰۴ - نخستین پایگاه نظامی هسته‌ای چین - منتقل شدند. شش سال بعد در سال ۱۹۶۴ چین نخستین انفجار بمب هسته‌ای موفقیت‌آمیز خود در صحرای گوبی در مجاورت منطقه خودمختار شینجیانگ اویغور را به ثبت رساند.

  این شهر ۴ کیلومتر مربع وسعت دارد و شهرداری، ‌اداره پلیس، شبکه تلویزیونی و حتی دادگاه و زندان مربوط به خود را داراست. در واقع ۴۰۴ با داشتن سیستم دفاعی زیرزمینی کامل در شرایط جنگ هسته‌ای از آن چه که دیده می‌شود بزرگ‌تر است.

  به دلیل تخریب‌های گسترده، بسیاری از افرادی که در ۴۰۴ زندگی می‌کردند در سال ۲۰۰۶ به شهر جیایوگوان منتقل شدند و تنها حدود هزار نفر از ساکنان باقی ماندند. بلوک‌های ساختمانی مشابه بی‌شماری خالی مانده‌اند و درهای ورودی با دیواری از آجر مسدود شده‌اند. پارک شهر که زمانی مرکز تفریحی پس از پایان کار بود اکنون متروک شده است.

  شهر هسته‌ای متروک چینشهر هسته‌ای متروک چینشهر هسته‌ای متروک چینشهر هسته‌ای متروک چین