اخبار نفت و انرژی

 • سهم 2 درصدی صنعت و معدن در استفاده از آب

  نشست مشترک کمیسیون معادن اتاق ایران با معاونان وزیر صنایع و نیرو امروز برگزار و اعلام شد سهم صنعت و معدن در استفاده از آب فقط 2 درصد است.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما: محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران در این نشست گفت: با برگزاری این نشست ها تلاش می کنیم تمام مجموعه هایی را که امروز درگیر مسئله آب هستند ، به شرایطی برسیم که بهره وری را در صنعت معدن ودر بخش معادنی که آب زیادی مصرف می کنند، افزایش دهیم.
  شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران هم در ادامه گفت: جنگ آینده دنیا بر سر آب است و گریبانگیر دنیا شده و در ایران مشکل به صورت حاد وجود دارد.

  وی با اشاره به مشکل مدیریت منابع آب گفت: همه پی بردیم که مدیریت منابع آب تأثیر زیادی در تأمین آب مورد نیاز در بخش صنعت کشور دارد.
   
  شکورزی ادامه داد: با توجه به اقلیم ایران 60 درصد مساحت کشور را مناطق بیابانی پوشش داده و 80 درصد مساحت کشور خشک و نیمه خشک است و اندک بودن نزولات آسمانی و ذخایر و منابع آب ؛ تهدید جدی است.

  شکوری افزود : سرانه مصرف ما در مقایسه با سرانه مصرف آب در جهان 2 برابر است و بزرگترین مصرف کننده آب در جهان هستیم.

  وی ادامه داد: سالانه به طور متوسط 120 میلیارد مترمکعب نزولات آسمانی داریم که از 95 میلیارد مترمکعب استفاده می کنیم و سهم صنعت و معدن 2 درصد است. در بخش شرب خانگی 6 درصد استفاه می شود و بخش عظیمی در کشاورزی مصرف می شود.

  شکوری افزود : 92 درصد آب کشور را کشاورزی مصرف می کند و در بخش های کشاورزی از تکنولوژی روز در زمینه آبیاری استفاده نمی شود و منابع آب هدر می رود.

  وی گفت : بهره وری آب در کشور ما 35 درصد و در کشورهای توسعه یافته بیشتر است.

  شکوری ادامه داد: برای تأمین آب مورد نیاز صنعت، هزینه قیمت تمام شده هر متر مکعب آب 3 دلار است و آبی که برای صنعت از خلیج فارس شیرین می کنیم هزینه زیادی دارد.

  وی تأکید کرد : هزینه هدر رفتن آب در مقایسه با درآمد نفتی کشور رقم قابل توجهی است و ارزش ‌آب مجازی که بخش کشاورزی مصرف می کند خیلی بیشتر از درآمدی است که به لحاظ ارزی نصیب کشور می شود.