اخبار بانک و بیمه

 • بندر تجاری جدید در گلستان احداث می شود

  مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان گلستان گفت: با سرمایه گذاری بخش خصوصی بندر تجاری خواجه نفس واقع در ضلع شرقی بندر ترکمن احداث خواهد شد.

   به گزارش خبرگزاری صدا و سیما اللهیار اسعدی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) اظهار داشت : در چارچوب راه اندازی مجدد ترددهای دریانوردی تجاری در استان گلستان به دنبال جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در منطقه خواجه نفس واقع در نزدیکی بندر ترکمن هستیم.

  وی با اشاره به اینکه طرح توسعه بندر تجاری خواجه نفس واقع در ضلع شرقی بندر ترکمن در سال 85 از سوی سرمایه گذار بخش خصوصی مطرح شد، بیان کرد: با آنکه پسروی آب در این بندر شدید بود اما مانع توقف این پروژه نشد لذا می توان علت اصلی توقف این پروژه را کنارگیری و عدم حضور سرمایه گذاربخش خصوصی در این پروژه دانست.

  وی با تاکید بر اینکه سال 90 سرمایه گذار این پروژه تغییر کرد که هم این سرمایه گذار در حال طی کردن مراحل تمدید مجوز برای ساخت بندر تجاری خواجه نفس است ، افزود : با توجه به پسروی آب خلیج گرگان، طرح قدیمی ساخت بندر خواجه نفس که در سال 85 تهیه شده بود نیز باید مطابق با شرایط جدید و در مکان دیگری تغییر کند.

  اسعدی گفت : بر اساس مطالعات صورت گرفته با احداث 5.5 کیلومتر کانال ایمنی دریایی با عمق پنج متر که دارای قابلیت کشتیرانی باشد می توان بندر تجاری خواجه نفس را راه اندازی کرد.

  وی با بیان اینکه برخی تجهیزات اولیه شامل شمع کوبی و احداث موج شکن در مکان ساخت بندر تجاری خواجه نفس در گذشته ایجاد شده است، اظهار داشت: اعتبارات لازم جهت ساخت این بندر تجاری توسط سرمایه گذار بخش خصوصی تامین خواهد شد.

  ضرورت اقدام ملی برای احیای خلیج گرگان

  وی به خشکی خلیج گرگان در سالهای اخیر و ضرورت احیای هر چه سریعتر آن اشاره کرد و گفت: کشورهای حاشیه دریای خزر باید به نقش روان آب های جاری به حوزه آبریز خزر اهمیت ویژه ای قائل شوند تا به این ترتیب به تدریج روند کاهشی حق آبه خزر متوقف شود.

  وی اذعان داشت: همزمان با پسروی آب دریای خزر، خلیج گرگان که با شریان های حیاتی در جنوب شرق دریای خزر به آن متصل می شود، دچار آسیب شده است.

  این مقام مسئول در استان گلستان تصریح کرد: به طور مثال هم اکنون کانال خوزینی واقع در غرب شبه جزیره آشوراده به طور کامل مسدود شده است.
  مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان گلستان گفت: کانال های چپاقلی و چهارپایه با عمق کمتر از 70 سانتی متر به حیات خلیج کمک اندکی می کند که این امر با رشد گیاهان دریایی باعث شده تبادل آب دریای خزر به کندی صورت گیرد و فقط در مواقع طوفانی که امواج به سمت ساحل هجوم می آورند حجم قابل توجهی از آب دریا از طریق این کانال ها وارد خلیج می شود.