اخبار بانک و بیمه

 • بدهی دولت از حساب تنخواه گردان تا پایان سال تسویه می شود

  بانک مرکزی اعلام کرد: افزایش بدهی دولت در ماه‌های میانی سال، صرفاٌ و مشخصاً به استفاده از منابع بانک مرکزی در قالب حساب تنخواه‌گردان خزانه مربوط بوده است.

  به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه ای ضمن تکذیب نامه منتسب به رئیس کل بانک مرکزی خطاب به رئیس جمهوری مبنی بر مشروط کردن انتشار ترازنامه بانک مرکزی در سالهای 1393 و 1394 به پرداخت بدهی‌های دولت به بانک مرکزی اعلام کرد: دولت در طول سه سال گذشته از بی‌انضباطی مالی اجتناب کرده و همانگونه که در آمارهای ماهانه بانک مرکزی از جمله گزیده آمارهای اقتصادی در پایان مرداد 1395 منعکس شده، این موضوع مطابق ماده (24) قانون محاسبات عمومی و ماده (1) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، امری کاملاً قانونی بوده و نباید از آن تلقی بی‌انضباطی مالی شود.

  بانک مرکزی باتاکید بر اینکه ، استفاده دولت از حساب تنخواه‌گردان خزانه همانند سنوات گذشته تا پایان سال تسویه خواهد شد می افزاید: صورت‌های مالی بانک مرکزی برای سال 1394 نیز تهیه شده و مجمع عمومی بانک به منظور تصویب آن در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.

  این گزارش حاکسیت: وقفه در انتشار گزارش اقتصادی و ترازنامه بانک مرکزی سال 1393 تاکنون، امری طبیعی بوده و در سال‌های گذشته نیز گزارش یاد شده با تأخیر تقریباً دوساله و پس از دریافت اطلاعات نهایی از مراجع متعدد آماری و نهایی شدن جداول آماری و گزارش‌های مربوطه، منتشر می‌شده است لذا گزارش ترازنامه سال 1393 نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در آینده نزدیک، نهایی و منتشر خواهد شد.
  مجمع عمومی سال 1393 با هدف تصویب صورت‌های مالی بانک مرکزی در این سال، در بهمن سال گذشته و با حضور شخص رئیس جمهوری و سایر اعضای مجمع عمومی برگزار شد و اخبار مربوط به آن نیز در رسانه‌های عمومی انعکاس داشته است.

  روابط عمومی بانک مرکزی تصریح کرد: وقفه ایجاد شده در خصوص انتشار گزارش اقتصادی و ترازنامه بانک مرکزی، صرفاً با هدف ارائه آمارهای نهایی بوده و این بانک در جهت پاسخ‌گویی به‌هنگام به نیازهای آماری فعالین و کارشناسان اقتصادی، آمارهای اقتصادی را در قالب سایر نشریات سریع‌الانتشار خود نظیر «خلاصه تحولات اقتصادی»، «گزیده آمارهای اقتصادی» و «نماگرهای اقتصادی» منتشر می کند.

  بانک مرکزی تاکید کرد: رویکرد بانک در زمینه انتشار آمارهای اقتصادی مشخص بوده و مشروط شدن انتشار گزارشات آماری بانک مرکزی به تسویه بدهی‌های دولت به بانک مرکزی، کذب محض است چرا که اطلاعات بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان سال‌های 1393 و 1394 و همچنین مرداد سال 1395 قبلاً در قالب نشریه «گزیده آمارهای اقتصادی» و از طریق پایگاه اطلاع ‌رسانی بانک مرکزی منتشر شده است.
  لذا طرح این موضوع که انتشار ترازنامه بانک مرکزی در سالهای 1393 و 1394 با هدف جلوگیری از انتشار رقم بدهی دولت به بانک مرکزی و اجتناب از تبعات سیاسی نامطلوب آن صورت گرفته است، به لحاظ عقلی و منطقی نیز قابل پذیرش نیست.