اخبار بورس

 • ارسال نامه رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور تکذیب شد+ دلایل

  مبنی بر انتشار ترازنامه به شرط پرداخت بدهی‌های دولت:

  بانک مرکزی ارسال نامه رئیس کل به رئیس جمهور مبنی بر انتشار ترازنامه سالهای 93 و 94 به شرط پرداخت بدهی‌های دولت را تکذیب کرد.

  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس بانک مرکزی اعلام کرد برخی خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری دیروز با استناد به منبعی ناشناس خبری منتشر کردند که رئیس کل بانک مرکزی در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری محترم، انتشار ترازنامه بانک مرکزی در سالهای 93 و 94 را به پرداخت بدهی‌های دولت به بانک مرکزی مشروط کرده است.

  قبل از هر چیز، در این زمینه باید اشاره کرد که اساساً چنین نامه‌ای وجود خارجی نداشته و لذا استناد به یک نامه موهوم و کذب و انتشار خبری بر مبنای آن با اصول حرفه‌ای و اطلاع‌رسانی مغایرت دارد.

  دلایل بانک مرکزی برای تکذیب خبر:

  مجمع عمومی سال 1393 با هدف تصویب صورت‌های مالی بانک مرکزی در این سال، در بهمن ماه سال گذشته و با حضور شخص رئیس جمهور و سایر اعضای مجمع عمومی برگزار شده و اخبار مربوط به آن نیز در رسانه‌های عمومی انعکاس داشته است.علاوه بر این، صورت‌های مالی بانک مرکزی برای سال 94 نیز تهیه شده و در حال نهایی شدن بوده و مجمع عمومی بانک مرکزی به منظور تصویب صورت‌های مالی سال 94 در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.

  وقفه در انتشار گزارش اقتصادی و ترازنامه بانک مرکزی سال 93 تاکنون، امری طبیعی بوده و در سال‌های گذشته نیز با تأخیر تقریباً دوساله و پس از دریافت اطلاعات نهایی از مراجع متعدد آماری و نهایی شدن جداول آماری و گزارش‌های مربوطه، منتشر میشد.

  اطلاعات بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان سال‌های 93 و 94 و همچنین مرداد سال 95 قبلاً در قالب نشریه گزیده آمارهای اقتصادی و از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی منتشر شده است.

  بنابراین رویکرد بانک مرکزی در زمینه انتشار آمارهای اقتصادی مشخص بوده و مشروط شدن انتشار گزارش های آماری بانک مرکزی به تسویه بدهی‌های دولت به بانک مرکزی، کذب محض است.

  بر این اساس، از رسانه‌های خبری انتظار می‌رود قبل از جهت‌دهی نادرست به افکار عمومی و استناد به منابع مجعول، حداقل سایر انتشارات آماری بانک مرکزی را مدنظر قرار داده و از انتشار اخبار خلاف واقع اجتناب کنند.

  انتهای پیام