اخبار اخبار قیمت ها

 • ضرورت اصلاح قیمت گذاری چغندر قند

  دبیرکل خانه کشاورزی گفت: از شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه تقاضا داریم تا با اعمال نظارت های دقیق و اصلاح سیاست گذاری های نادرست توازن محصولات کشاورزی را بر هم نزنند.

  روز///ضرورت اصلاح قیمت گذاری چغندر قند
  عیسی کلانتری دبیرکل خانه کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص توسعه بی رویه کشت پاییزه چغندر قند اظهار داشت: در سه سال اخیر شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی چغندر قند را بیش از حد مجاز افزایش داده که همین امر مازاد تولید و افزایش نرخ تمام شده شکر را رقم زده است.

  وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی چغندر سه برابر قیمت جهانی است، گفت: کشت بی رویه چغندر قند خارج از ظرفیت پتانسیل آبی دشت ها به منابع آبی و زیر زمینی لطمه می زند، از این رو لازم است که جلوی کشت بی رویه این محصول گرفته شود تا با افزایش قیمت تمام شده شکر ،زیانی متحمل مصرف کنندگان و تولید کنندگان نشود.

  کلانتری ادامه داد: با افزایش بی رویه نرخ چغندر قند کارخانه ها قادر به پرداخت پول کشاورزان نیستند ،کما اینکه برخی کارخانه ها پس از گذشت یکسال نتوانستند طلب کشاورزان را پرداخت کنند، از این رو شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه باید با اعمال نظارت دقیق  توازن محصولات کشاورزی را بر هم نزنند.

  دبیرکل خانه کشاورزی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت متوسط عملکرد بیش از 50 تن محصول، قیمت گذاری بر مبنای  عملکرد 30 الی 35 تن از سوی شورای اقتصاد انجام می شود از این رو تقاضا داریم که با دقت بیشتری نرخ ها تعیین شود.