اخبار اقتصادی

 • اعزام یک میلیون زائر اربعین حسینی از منطقه آزاد اروند

  سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند و عراق درباره خدمت رسانی شبانه روزی به زائران اربعین حسینی توافق نامه امضا کردند.

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ بر اساس این توافق نامه طرف عراقی متعهد شد درصورت ازدیاد زائران اربعین حسینی ، عملیات صدور ویزا(روادید) را به صورت شبانه روزی انجام دهد. 

  سیدعلی موسوی دبیر ستاد اربعین سازمان منطقه آزاد اروند در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) با بیان اینکه این نخستین توافقنامه منطقه آزاد اروند با عراق بر سر تردد زائران اربعین حسینی است، پیش بینی کرد حدود یک میلیون نفر زائر از مرز زمینی شلمچه و دو مرزدریایی خرمشهر و آبادان عازم عتبات عالیات شوند.

  وی با اشاره به اینکه دو طرف در زمینه تسهیل در تردد زائران اربعین حسینی همکاری نزدیک خواهند کرد ، افزود : به تازگی مرز دریایی آبادان برای شتاب بخشیدن به روند اعزام زائران اربعین حسینی تعیین و مصوب شده است.

  موسوی به تعامل نزدیک منطقه آزاد اروند و مرزبانی و دریابانی خوزستان برای خدمت رسانی به زائران اشاره کرد و افزود: هیچکس حق ندارد بدون ویزا از مرزهای زمینی و دریایی عبور کند.

  بنا به این گزارش طرف عراقی به تازگی و برای اولین بار یک فروند کشتی مسافری به ظرفیت 403 نفر برای جابجایی زائران از طریق آبراه اروندرود به آبهای جمهوری اسلامی ایران گسیل داشته است.

  این کشتی قرار است زائران را از خرمشهر و آبادان به بندر بصره انتقال دهد. 

  مسیر آبی خرمشهر تا بصره 16مایل دریایی است.