اخبار تولید و تجارت

 • باید تجارت درون سازمانی را افزایش دهیم

  دبیر کل سازمان اکو

  ده کشور عضو این سازمان 6 درصد جمعیت دنیا را دارند اما 2 درصد از درآمد جهانی ، سهم دارند.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما آقای آکچا در هفتمین اجلاس روسای گمرک کشورهای عضو اکو افزود : کشورهای عضو سالانه 600 میلیارد دلار مبادلات تجاری دارند که 8 درصد کل تجارت جهانی را شامل می شود و بسیار کمتر از ظرفیت موجود در کشورهای عضو است.
  وی اضافه کرد : رویه های زمان بر و قوانین پیچیده مانع از افزایش تجارت می شود و هزینه ها را تا 15 درصد افزایش می دهد. 

  آکچا گفت : تسهیل همکاری گمرکات نه تنها افزایش تجارت در کشورهای عضو اکو را در پی دارد بلکه تعاملات منطقه ای را نیز افزایش خواهد داد.

  وی افزود : برای تسهیل در روند تجارت کشورهای عضو اکو توافقنامه مبارزه با تخلفات گمرکی و قاچاق کالا توسط 6 کشور امضا شده و در سه کشور نیز به تصویب رسیده است که برای اجرایی شدن آن درخواست می کنیم بقیه کشورها نیز این توافقنامه را امضا کنند تا در کنار توافقنامه همکاری های اداری میان کشورهای عضو اکو بتوانیم مبادلات تجاری کشورهای عضو را افزایش دهیم . 

  دبیر کل اکو گفت : پارسال اکو با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران ، یونسکو و سازمان ملل متحد کارگاههای آموزشی ظرفیت سازی برای تجارت بدون کاغذ را برگزار کرد که نتیجه آن در حذف بروکراسی و تسریع در روند تجارت موثر خواهد بود. 

  آکچا با اشاره به برگزاری جلسه روسای گمرکات کشورهای عضو اکو پس از 9 سال گفت : این جلسات اگر منظم برگزار شود می توانیم به نتایج دلخواه دست یابیم و فرصت های همکاری بیشتری را فراهم کنیم.