اخبار اقتصادی

 • واکنش جامعه داوری به افتخارآفرینی فغانی

  کنفدراسیون فوتبال آسیا دیروز با ارسال نامه‌ای به علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال، از انتخاب علیرضا فغانی به عنوان بهترین داور، رضا سخندان و محمدرضا منصوری به عنوان بهترین کمک داوران در سال 2016 خبر داد و دعوت کرد تا در مراسمی که روز یکشنبه 30 آبان ماه (20 نوامبر) در کوالالامپور مالزی برگزار می‌شود، حضور یابند تا جوایز ویژه بهترین داوران آسیا در سال 2016 را به تیم داوری ایران اهدا کند.

  به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایران آنلاین، علیرضا فغانی در حال حاضر در کشور کره جنوبی به سر می‌برد و قرار است امروز دیدار اف.سی.سئول و چونبوک موتورز در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا را سوت بزند. او پس از انتشار این خبر، چنین واکنش نشان داد: «این افتخار، افتخاری جمعی برای من، سخندان و منصوری است. قطعاً با این انتخاب وظیفه ما سخت‌تر خواهد شد تا بتوانیم این روند را حفظ کنیم و تیمی از ایران برای قضاوت در جام جهانی انتخاب شود.» فغانی افزود: «در این شرایط می‌خواهم به کارلوس کی‌روش و تیم جوانش برای موفقیت‌های اخیر تبریک بگویم. من به همراه سخندان و منصوری مانند هر ایرانی دیگر برای این تیم آرزوی موفقیت می‌کنیم و امیدواریم که تیم‌ ‌ملی بتواند با فوتبال خوبی که ارائه می‌دهد، راهی جام جهانی شود. در هر حال با کسب عنوان بهترین تیم داوری آسیا، انتظارات هر روز از ما بالاتر می‌رود اما چیزی که مهم است، اینکه ما نمی‌توانیم معجزه کنیم.» حسن کامرانی‌فر، رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال نیز درخصوص این انتخاب با اشاره به این موضوع که بودن در سطح اول آسیا نشان از سطح بالای داوری ایران دارد، گفت: «قطعاً موفقیت‌های داوری جدا از فوتبال نیست. امیدوارم این انتخاب‌ها بر سطح داوری تأثیر بگذارد و باعث رشد شود.» کامرانی‌فر که دیروز در نشست خبری حضور داشت، با اعلام خبر دعوت از این 3 داور بین‌المللی کشورمان به مراسم بهترین‌ها ادامه داد: «من سالیان سال در کنار فیفا بوده‌ام و می‌دانم که انتخاب تیم داوری در فینال خیلی سخت است و این تیم داوری توانست دو بار در بازی فینال قضاوت کند. حضور تمام داوران ایران در الیت (ارشد) آسیا افتخار بزرگی برای جامعه داوری است.»

  فاصله 13 ساله تا تکرار افتخار

  علیرضا فغانی که در یکی دوسال اخیر، پرکارترین و البته موفق‌ترین داور ایران در مسابقات برون‌مرزی بوده، دیروز مزد عملکرد خوب خود را گرفت. او با توجه به قضاوت فینال المپیک ریو(برزیل - آلمان) از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان بهترین داور قاره کهن معرفی شد. او در پرونده خود سابقه قضاوت فینال جام ملت‌های آسیا 2015 (کره‌جنوبی - استرالیا) و فینال جام جهانی باشگاه‌ها 2015 (بارسلونا - ریورپلاته) را دارد. در تاریخ پس از انقلاب، داوری ایران در سطح قاره افتخارات کم شماری را تجربه کرده است. پیش از این محمد فنایی کمک داور فینال جام جهانی 1994 بین تیم‌های ایتالیا و برزیل به عنوان نماینده داوری ایران در جمع برترین داوران قاره کهن قرار گرفت و عنوان بهترین کمک داور را به خود اختصاص داد. پس از فنایی، نوبت به مسعود مرادی رسید که به دلیل قضاوت در جام کنفدراسیون‌ها در فرانسه در سال 2003 به عنوان برترین داور آسیا شناخته شود و حال پس از گذشت 13 سال، فغانی به عنوان بهترین داور و رضا سخندان و محمدرضا منصوری به عنوان بهترین کمک داوران در سال 2016 انتخاب و معرفی شدند.

  مرادی: توانایی داوران از فوتبال ما بالاتر است

  مسعود مرادی، کارشناس داوری با اشاره به این موضوع که نسل دیگری وارد داوری ایران شده‌اند، به خبرنگار«ایران» می‌گوید: «داوران با آتیه‌ای در لیگ حضور دارند که برای رسیدن به جایگاهی که هم‌اکنون فغانی دست یافته کار زیادی دارند. حضور این داوران جوان و با آتیه در جایگاه بهترین داور آسیایی زمان بر است و

  بر می‌گردد به عملکردشان در سطوح بین‌المللی. فغانی در ماه‌های گذشته عملکرد مناسبی در قضاوت‌های خارجی خود داشته و انتخاب او دلیل این موضوع است.» مرادی می‌افزاید: «توانایی داوران شاغل در لیگ برتر از فوتبال ما بالاتر است اما متأسفانه حواشی موجب می‌شود که این داوران عملکرد مناسبی نداشته باشند. متأسفانه لیگ فوتبال ایران و اهالی این رشته داوران کشورمان را وارد حاشیه می‌کنند و این موضوع موجب می‌شود تا کیفیت‌شان در لیگ برتر پایین بیاید.»

  خسروی: نخبه پروری در داوری ما خودجوش است

  علی خسروی، کارشناس داوری کشورمان در خصوص انتخاب فغانی و کمک‌هایش به عنوان برترین داور آسیا به خبرنگار «ایران» گفت: «علیرضا فغانی فینال المپیک را سوت زد و کاملاً مشخص بود که او به عنوان بهترین داور آسیا انتخاب خواهد شد.» او ادامه می‌دهد: «امثال فغانی‌ها به صورت خودجوش و بدون برنامه‌ریزی از سوی مسئولان مربوطه رشد می‌کنند. در فوتبال ایران انتقادها نسبت به داوران تاحدودی صحیح است اما این انتقادها باید منصفانه باشد و نگاه به داوران باید هرچه زودتر تغییر کند. متأسفانه نخبه پروری در داوری ما به صورت خودجوش صورت می‌گیرد و برنامه و مکانیزم خاصی وجود ندارد.»

  انتخاب فغانی و یک نکته

  انتخاب بحق علیرضا فغانی به عنوان داور برتر سال آسیا و گرامیداشت او و دو دستیار ایرانی‌اش (سخندان و منصوری) از این منظر که این گونه گزینش‌ها معمولاً در مراسم سالانه «AFC» در مقر این نهاد آسیایی در شهر کوالالامپور مالزی همراه با اعلام اسامی برترین‌ها در رشته‌ها و قسمت‌های دیگر صورت می‌پذیرد، جای تعجب دارد. با این حال برتری او بر سایر داوران آسیایی در سال روبه‌پایان به حدی است که شاید «AFC» به خود زحمت صبر تا روز برگزاری مراسم را نداده باشد و در این شاخه خاص و یکطرفه از حالا ایران و فغانی و همکارانش را برای حضوری گسترده و بحق در مراسم سالانه‌اش فراخوانده است. مراسمی که در سال‌های اخیر معمولاً در دهه اول آذرماه برپا شده اما طبق خبر منتشره دیروز فدراسیون فوتبال ایران، برگزاری آن امسال به 30 آبان یعنی حدود 10 روز زودتر موکول شده است.