اخبار بازار ارز
 • رشد صادراتی کند است/ ضرورت یکسان‌سازی نرخ ارز برای توسعه صادرات

  همه بیم و امیدهای صادراتی (۲۲)

  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است یکسان‌سازی نرخ ارز مهمترین عامل در پیشبرد اهداف صادراتی است و در صورت نداشتن استراتژی، رشد صادرات‌مان بسیار کند خواهد بود.

  حمید حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: کار مهمی که دولت یازدهم در زمینه صادرات انجام داد اصلاح و منتفی کردن رویه‌های غلط صادراتی در اواخر دولت گذشته بود که از جمله آن‌ها می‌توان به پیمان سپاری، طبقه ‌بندی کالاها، اجبار برای برگرداندن ارز و سهمیه بندی برای صادرات اشاره کرد.

  وی ادامه داد: همچنین یکی از پیش‌ران‌های اصلی طرحی که دولت برای خروج از رکود غیر تورمی ارائه کرد موضوع صادرات بود اما در مجموع دولت نتوانست کار ویژه‌ای برای صادرات انجام دهد و عملکرد سازمان توسعه تجارت  نیز به عنوان به یک سازمان متولی صادرات در دو سال گذشته قابل قبول نبوده است.

  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نقش برجام در بهبود صادرات تصریح کرد: البته برجام و توسعه روابط بین الملل به صورت غیر مستقیم فرصت‌هایی را برای صادرات ایجاد و به آن کمک کرد و همچنین هزینه‌های صادرکنندگان را کاهش داد اما برنامه خاصی برای صادرات وجود نداشته است که بخشی از این مسئله به ساختار معیوب دیپلماسی تجاری برمی‌گردد.  

  حسینی با بیان اینکه برای صادرات نیاز به استراتژی جدی داریم گفت: متاسفانه سیاست‌های‌مان در حال برگشتن به سمت جایگزینی واردات است به جای استراتژی توسعه صادرات است، باید با بررسی دقیق بازارهای هدف به دنبال توسعه صادرات باشیم اما در حال حاضر منتظر اتفاقات هستیم تا بتوانیم مثلا به بازارعراق، افغانستان یا روسیه وارد شویم، با روند فعلی حرکت صادراتی‌مان کند خواهد شد و در شش ماه نخست سال جاری هم افزایش صادرات‌مان تنها ۶ درصد بوده است.   

  وی اضافه کرد:اگر برنامه جدی برای صادرات نداشته باشیم و نتوانیم مسائل بانکی را حل کنیم و در بازارهای هدف حضور جدی داشته باشیم مطمئنا نمی‌توانیم موفق شویم و طبیعتا نباید انتظار افزایش صادرات را باشیم.

  حسینی با اشاره به تاثیر تک نرخی شدن ارز بر صادرات گفت: مهمترین عاملی که باعث عدم رقابت پذیری صادرات شده مسئله واقعی نبودن نرخ ارز است، در  دولت فعلی طی سه سال گذشته ۳۰ درصد تورم داشته‌ایم اما نرخ ارز در همین مدت کاهش پیدا کرده است که مطمئنا این به ضرر صادرات عمل کرده است.

  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اضافه کرد: دولت اعلام کرده است که به طرف یکسان سازی نرخ ارز حرکت می‌کند و این امیدواری وجود دارد که دولت در ماه‌های آینده بتواند این کار را انجام دهد و نرخ ارز را واقعی کند، نه اینکه به سمت یک نرخ مصنوعی بین ارز آزاد و ارز مبادله‌ای برود.

  انتهای پیام