اخبار خودرو

 • ساماندهی بازار لوازم یدکی نیازمند گام‌های اساسی

  پدال نیوز- حضور قطعات یدکی بی‌کیفیت و نیز نبود نظارت بر استاندارد آنها در بازار آسیب‌هایی را به صنعت قطعه وارد و مصرف‌کننده را متضرر و ناراضی کرده که در این شرایط ضروری است سیستمی فعال برای نظارت بر استاندارد قطعات داخلی موجود در بازار یدکی به وجوداید و از سویی قطعات با نشان معتبر و استاندارد وارد کشور شوند.

  به گزارش پدال نیوز به نقل از صمت ، قاچاق بلای خانمان‌سوز اقتصاد کشور است و باید گام‌های اساسی برای ساماندهی بازار لوازم یدکی برداشته شود چراکه اگر کالا از مبادی قانونی وارد کشور شود کنترل بهتری بر کیفیت آن انجام خواهد شد اما متاسفانه مسئولان به شکل مقطعی با آن برخورد می‌کنند و پس از مدتی دوباره این جریان رها می‌شود.
  در بحث قطعات بی‌کیفیت تنها قطعات شرکت‌های معتبر بین‌المللی شناسه پیگیری داشته و باقی قطعات داخلی و خارجی دارای شناسنامه معتبر نیستند. بنابراین ایجاد یک سازمان مستقل با دستورالعمل‌های مربوط و نظارت بر روند بازار لوازم یدکی ضروری به نظر می‌رسد که برای این کار ابتدا باید از شبکه تامین قطعات یدکی خودروسازها آغاز کرد. چنانچه خودروسازان کالاهای استاندارد و با کیفیتی به مشتریان ارائه دهند و بر روند بازار لوازم یدکی نیز نظارت و کنترل شود به طور قطع می‌توان به وضعیتی مطلوب در این بازار دست یافت.
  همچنین با توجه به لغو تحریم‌ها تغییرات موردنظر درباره مشکلات تولیدکنندگان مانند خرید مواداولیه و پرداخت از طریق سیستم بانکی محقق نشده و دولت نیز به دلیل رکود و نداشتن برنامه مدون نتوانسته از واحدهای تولیدی حمایت کند از این‌رو بحران نقدینگی به مشکلات قطعه‌سازان افزوده است.
   
  محسن رزم‌خواه- عضو انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو