اخبار بورس

 • جوابیه شرکت بورس به خبر "بازگشت رانت به کارگزاری ها/ روش ناعادلانه بورس برای عرضه های اولیه"

  در پی تصمیم جدید شرکت بورس در خصوص نحوه انجام برنامه عرضه اولیه، گزارشی انتقادی از سوی پایگاه خبری بورس نیوز با عنوان "بازگشت رانت به کارگزاری ها/ روش ناعادلانه بورس برای عرضه های اولیه" منتشر گردید.

  در پی تصمیم جدید شرکت بورس در خصوص نحوه انجام برنامه عرضه اولیه، گزارشی انتقادی از سوی پایگاه خبری بورس نیوز با عنوان "بازگشت رانت به کارگزاری ها/ روش ناعادلانه بورس برای عرضه های اولیه" منتشر گردید که در پی آن روابط عمومی شرکت بورس  در راستای شفاف سازی در خصوص حاشیه های مطرح شده پیرامون این موضوع جوابیه ای تهیه و به بورس نیوز ارسال کردند که متن آن را در ذیل مشاهده می کنید.

  جوابیه

  با احترام، مطلب درج شده در سایت بورس نیوز با عنوان (بازگشت رانت به کارگزاری­ ها/ روش ناعادلانه بورس برای عرضه­ های اولیه در تاریخ 1395.07.27 ) بورس تهران را بر آن داشت تا به منظور شفاف سازی و تنویر افکار عمومی پاسخ دهد.

  بورس تهران به عنوان یک نهاد خود­ انتظام، پیوسته در جهت پوشش منافع سهامداران و سرمایه­ گذاران خرد کوشا بوده و شفافیت در اطلاع ­رسانی را سر لوحه اقدامات خود قرار داده است. بورس تهران همواره پاسخگوی اصحاب محترم رسانه و افکار عمومی بوده است و در آینده نیز در این خصوص اهتمام خواهد ورزید. بی تردید ارتقاء جایگاه بازار سرمایه منوط به همت و همدلی کلیه فعالان می ­باشد و نیاز به تحلیل­ های کارشناسانه را دو چندان نموده و دوری از ادبیات نامتعارف را می­ طلبد. لذا برای آشنایی بیشتر با شرایط معاملات در عرضه­ های اولیه موارد ذیل مطرح می­ شود:

  بدیهی است سامانه معاملات بورس تهران از سامانه­ های استاندارد بین­ المللی است که پس از راه­ اندازی و با وجود تحریم ­ها، با توان کارشناسی داخلی به طور پیوسته خدمات ارائه کرده است. بر همین اساس، پس از برجام، امکان مذاکره با شرکت­ های متعددی فراهم آمده و هم اکنون بورس تهران با شرکت ­های ارائه دهنده این خدمات در سطح بین­ المللی برای ارتقای خدمات در حال مذاکره است.

  اکثر بورس ­های دنیا کارگزار محور می­ باشند و کنترل سفارش ­ها قبل از ارسال به هسته معاملات، توسط درگاه مدیریت سفارش کارگزار( OMS) انجام می ­شود ولی به واسطه مشتری محور بودن سامانه معاملات در بورس تهران و دسترسی گسترده به سامانه در کل کشور ، درحدود 1600 ایستگاه معاملاتی کارگزاری، همچنین تعداد زیادی دسترسی بر­خط، تعداد سفارش ­های وارده به سامانه معاملات در روزهای عرضه اولیه در دوره زمانی محدود، بسیار افزایش می­یابد و بار وارده به هسته معاملات، احتمال کندی سامانه را افزایش می ­دهد.

  در اطلاعیه معاونت بازار، سهمیه بر خط همانند عرضه ­های گذشته 25 درصد تعیین شد و فقط نحوه تخصیص، در اختیار کارگزاران قرار گرفت و بر این امر نیز نظارت کامل انجام شد که نحوه تخصیص انجام شده موید این موضوع است. با توجه به تدابیر لحاظ شده توسط بورس تهران در این عرضه اولیه، 92 درصد از کل عرضه، به سهامداران حقیقی و در کل بالغ بر 64000 کد معاملاتی تخصیص یافت که رکورد جدیدی در بورس تهران می ­باشد. باید توجه داشت در ورود سفارش بر خط در عرضه­ های اولیه قبلی، بسیاری از معامله گران بر خط، بواسطه کندی ویا قطعی اینترنت از امکان عدم ورود سفارش گلایه داشته در صورتی که با سیستم جدید این مشکل بر طرف می­شود.

  با توجه به پیشنهاد بورس تهران مبنی بر بکارگیری روش جدید ثبت سفارش به سازمان بورس، در آینده ­ای نزدیک با اجرایی شدن این روش، ضمن ایجاد فرصت مناسب برای ورود سفارش ­ها به سامانه معاملات، فضای بهینه­ تری برای عرضه­ های اولیه فراهم خواهد شد.


  جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

  https://telegram.me/boursenews_ir