اخبار تولید و تجارت

 • ایران – کاشان پرچم تولید داخلی را بالا برد

  رونمایی از سومین کشتی اقیانوس‌‌پیمای ساخت داخل

  سرانجام پس از نزدیک به ١٠ سال سومین اقیانوس پیمای تمام ایرانی همچون دو اقیانوس پیمای دیگر تحویل کشتیرانی شد تا از پنج فروند کشتی‌ اقیانوس پیمایی که براساس قرارداد ابتدای دهه ٨٠ بین کشتیرانی و ایزوایکو سفارش داده شده بود، تنها سه فروند باقی بماند.

   ساخت کشتی‌های اقیانوس‌پیما از برنامه‌هایی است که خاک زیادی خورده؛ هر دو اقیانوس‌پیمای قبلی نیز با تاخیر تحویل کارفرمای اصلی شد و حالا سومین کشتی نیز با تاخیری دیگر تحویل داده شد تا ایران گام محکم‌تری برای پیوستن به جمع کشتی‌سازان بزرگ دنیا بردارد و برای ادامه کار امیدوار‌تر باشد.  گویا با تحویل این اقیانوس‌پیماها در کنار سه فروند افراماکس‌های صدرا باید دیگر ایران را در جمع سازندگان کشتی‌های بزرگ غول‌پیکر محسوب کرد، هرچند که نمی‌توان از کنار زیان‌هایی که داخلی‌ها از تاخیرهای خواسته و ناخواسته پیمانکاران متحمل شده‌اند، به سادگی گذشت.

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد ، اگرچه تحریم‌های بین‌المللی هم در به بار آوردن این تاخیرها بی‌تاثیر نبودند، اما کشتی‌ساز شدن و تاکید بر تولید داخل از جمله برنامه‌هایی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی و هم بدنه دولت به آن تاکید داشته و آن را دنبال می‌کنند. با همه این اوصاف کارشناسان زیادی هستند که هزینه ساخت گران و تاخیر در زمان تحویل‌دهی را از زیان‌های سفارش به داخل عنوان می‌کنند.

  سرنوشت نامشخص افراماکس‌ها

  در شرایطی سومین اقیانوس‌پیمای تمام‌ایرانی روز گذشته تحویل کشتیرانی شد که از سرنوشت تحویل‌دهی سه افراماکس (کشتی‌های نفتکش) ونزوئلایی خبری نیست. به دنبال تحویل این سه کشتی، حالا این شرکت از خرید دو کشتی دیگر خبر می‌دهد. این درحالی است که با وجود خرید تجهیزات ساخت، صاحب سه کشتی داخلی شده و مشخص نیست که دو کشتی دیگر را به خارجی‌ها سفارش داده است یا کلا نیاز ناوگان خود را با توجه به کشتی‌های جدید مرتفع شده می‌بیند.

   البته دی‌ماه سال ٩٢ مدیرعامل شرکت سازنده سومین اقیانوس‌پیمای ایرانی با بیان اینکه کشتی اقیانوس‌پیمای ایران- کاشان ٢٢٠٠ TEU کانتینر ظرفیت دارد به تسنیم گفته بود: کشتی‌های ایران- اراک و ایران- شهرکرد در دو سال گذشته تحویل بهره‌بردار شد. ساخت کشتی ایران ــ کاشان با همکاری کشتیرانی از محل سپرده‌های ما بابت حسن انجام شناورهای قبلی که نزد آنها (کشتیرانی) داشتیم مجددا آغاز شده است.

  وی با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی این کشتی از مرز ٩٤ درصد عبور کرده است، تاکید کرده بود: «پیش‌بینی می‌شود این کشتی خرداد سال آینده به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تحویل شود. تنها بحث راه‌اندازی این کشتی باقی مانده که با توجه به یک‌سری تجهیزات خارجی باید سی‌دی و نرم‌افزارهای راه‌اندازی آنها را نیز وارد کنیم. کشتی سوم اقیانوس‌پیما با دو کشتی قبلی این فرق را دارد که تمام تجهیزات آن کنترلی بوده و به‌صورت اتوماسیون کامل و بسیار پیشرفته است، به همین دلیل نیازمند نرم‌افزارهای خاص برای راه‌اندازی آن هستیم.»

  می‌توانیم کشتی‌ساز منطقه باشیم

  دیروز در مراسم تحویل سومین کشتی اقیانوس‌پیما اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهورکه خود بانی اصلی این قرارداد در دهه ٨٠ بوده، حضور یافت. جهانگیری اقتصاد دریا را اقتصادی پردرآمد و اشتغالزا توصیف کرد و گفت: «اقتصاد دریا اقتصادی بزرگ است و ایران با داشتن ظرفیت‌های فراوان در این بخش هم می‌تواند مشکلات بیکاری را مرتفع سازد و هم می‌تواند گام‌هایی در جهت توسعه کشور بردارد. متاسفانه ایران بهره کمی از اقتصاد دریا داشته است و آن طور که باید نتوانسته از ظرفیت‌های این بخش استفاده کند. ترانزیت کالا در حمل و نقل دریایی، شیلات و صنایع دریایی از جمله بخش‌های مرتبط با اقتصاد دریا هستند و ایران ظرفیت آن را دارد که در این زمینه‌ها بتواند گام‌های موثری بردارد.»

  وی افزود: «در گذشته بخش زیادی از نیازهای مرتبط با صنایع دریایی و سازه‌های دریایی از خارج از کشور تامین می‌شد اما با ارتقای توانمندی داخلی، امروز بخش عمده‌ای از این نیازها در داخل کشور تامین می‌شود. یکی از ضرورت‌های توسعه صنایع دریایی و ساخت کشتی در داخل کشور مشخص کردن ساز و کار تامین مالی برای اجرای این طرح‌هاست و اگر ساز و کار تامین مالی برای اجرای این گونه پروژه‌ها مشخص شود بی‌تردید صنعت کشتی‌سازی در ایران به راه خواهد افتاد و ایران با داشتن نیروهای مجرب و بازار مناسب در کشورهای اطراف می‌تواند به یک کشتی‌ساز بزرگ تبدیل شود.»

  معاون اول رییس‌جمهور اظهار امیدواری کرد: «با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری مناسب بتوانیم از مشکلات عبور کنیم و ایران بتواند جایگاه مناسب خود را در صنعت دریایی به دست آورد و از فرصت‌های موجود در این بخش استفاده کند چرا که توسعه این بخش یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است و اگر می‌خواهیم به منویات رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی جامه عمل بپوشانیم، مهم‌ترین گام استفاده از ظرفیت‌های داخلی کشور است.»

  وی در عین حال توسعه دریامحور را مورد توجه قرار داد و یکی از نقاط ضعف کشور را استقرار جمعیت کم در سواحل کشور خواند و ادامه داد: «متاسفانه بخشی از سواحل کشور خالی از سکنه است و در برخی مناطق نظیر جاسک و چابهار به دلیل محدودیت‌ها و محرومیت‌ها، تراکم جمعیت و سکنه وجود ندارد. این در حالی است که با توجه به ظرفیت‌های گسترده ایران در سواحل عمان و خلیج فارس و تردد فراوان کشتی‌های سایر کشورها از خلیج فارس و تنگه هرمز می‌توانیم ایران را به کانون توسعه تبدیل کنیم.»

  در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با تاکید براینکه رقابت در بخش کیفیت، قیمت و زمان‌بندی تحویل از اهمیت زیادی در صنعت کشتی‌سازی برخوردار است، گفت: باید برای رسیدن به توانمندی شرکت‌های کشتی‌سازی در سایر کشورها هدف‌گذاری مناسبی انجام دهیم و با جدیت آن را دنبال کنیم.

  آماده ساخت کشتی‌های اقیانوس‌پیما هستیم

  بنا به گفته حمید رضاییان اصل، مدیرعامل مجتمع کشتی‌سازی فراساحل، کشتی ایران – کاشان دارای ۱۵۸ متر طول، ۳۰متر عرض و ظرفیت حمل ۲۲۰۰ کانتینر است و ارزش این کشتی حدود ۵۰میلیون دلار است. همه مراحل طراحی و ساخت این کشتی به دست متخصصان مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل در شرکت بحر گسترش بندرعباس و مطابق با استانداردهای بین‌المللی انجام شده است.

  بنا به گفته او کشتی ایران کاشان سومین کشتی اقیانوس‌پیما بعد از کشتی‌های ایران- اراک و ایران- شهرکرد است که در مجتمع ایزوایکو ساخته شده است. مجتمع کشتی‌سازی فراساحل از مجتمع‌های بزرگ خاورمیانه است که در زمینه ساخت و تعمیر کشتی‌های اقیانوس‌پیما و سازه‌های نفتی فعالیت دارد.

  رضاییان از انعقاد قرارداد تکمیل و ساخت شش فروند شناور مسافربری با همکاری بانک توسعه تعاون، سه فروند شناور پنج هزار تنی و یک فروند شناور پشتیبانی ماهیگیری هنگام صید این شرکت اشاره کرد و گفت: ساخت شناورها بین ۱۵ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد که از نظر بازه زمانی با همتاهای خارجی قابل رقابت است. هم‌اکنون گواهینامه بین‌المللی این کشتی پس از موفقیت در آزمایش‌ها و تست‌های دریانوردی صادر شده که با صدور آن ایران- کاشان اجازه دریانوردی و حمل بار را کسب کرده است.

  رضاییان اصل گفت: هم‌اکنون یکی از فعالیت‌های مهم این شرکت علاوه بر ساخت و تعمیر شناورها، سکوها و سازه‌های نفتی و گازی، تعمیر اساسی دکل حفاری دریایی (جک آپ) مختلف و پیشرفته فعال در خلیج فارس است. هم‌اکنون کار ساخت سه شناور با ظرفیت ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن پشتیبانی از سکوهای نفتی و پنج فروند شناور حمل ماشین و یک فروند کشتی مسافربری vip آغاز شده است.