اخبار نفت و انرژی

 • روسیه، عربستان را هدف قرار داد

  در پی خرید ۱۳ میلیارد دلاری شرکت نفتی اوسار هند از سوی روسیه، راشا تودی در خصوص هدف قرارگرفتن منافع عربستان توسط روسیه اعلام کرد: موقعیت عربستان در بازار نفت منطقه تضعیف خواهد شد.

    به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز"، راشا تودی گزارش داد روسیه شرکت نفتی اسار هند را به مبلغ 13 میلیارد دلار خریداری کرده است که این مساله امکان حضور روسیه در بازار نفتی هند که به شدت مصرف آن در حال رشد است را تقویت خواهد کرد. این معامله همچنین تولیدکنندگان خاورمیانه را که حدود دو سوم نفت وارداتی هند را تامین می‌کنند نیز با چالش مواجه خواهد کرد.

   

  به گزارش خبرگزاری روسیه راشا تودی، معامله خرید روز یکشنبه امضا شد که بزرگترین قرارداد نفتی محسوب می‌شود.

   

  براساس این قرارداد شرکت روسنفت روسیه 49 درصد سهام شرکت اسار هند را خریداری می‌کند و 49 درصد بقیه به یک کنسرسیوم متشکل از شرکت هلندی و سرمایه‌گذار شرکت خصوصی روسی واگذار خواهد شد.

   

  آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است هند تا سال 2040 بزرگترین بازار مصرف محصولات نفتی در جهان خواهد شد. این معامله بزرگ نفتی بین روسیه و هند فروش حدود 2700 ایستگاه نفتی است که در کنار آن شرکت روسنفت روسیه دسترسی به بازار 1.3 میلیارد نفری کشور هند را که 80 درصد نیاز نفتی خود را وارد می‌کنند را خواهد داشت.

   

  نیل بوریچ تحلیل‌گر در مشاوره سرمایه شرکت سمفورد بنستین کره معتقد است هند مهمترین واردکننده در 25 سال آینده خواهد بود که این مساله برای روسیه بسیار حیاتی است. جنبه دیگر این معامله بزرگ نفتی سبقت گرفتن روسیه از رقبای اصلی مانند ایران و عربستان در خرید شرکت اسار هند است.

   

  ابهیشک کومار تحلیل‌گر در «اینترفکس انرژی» در لندن معتقد است این معامله پاسخی به تلاش عربستان برای نفوذ بیشتر در بازارهای اروپا است که از این به بعد غالبیت با روسیه خواهد بود.

  دانشجو

  110