اخبار تولید و تجارت

 • بخش‌خصوصی پل ارتباطی با اتحادیه اروپا

  رئیس پارلمان بخش‌خصوصی در دیدار با «الیزابت بین کوفسکا» کمیسیونر بازار داخلی، صنعت، کارآفرینی و شرکت‌های کوچک و متوسط اتحادیه اروپا، از علاقه‌مندی اتحادیه اروپا برای احیای روابط پیشین اقتصادی با ایران استقبال کرد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، هیات بلند پایه اتحادیه اروپا که در سفری 3 روزه به تهران آمده‌اند روز گذشته در اتاق ایران با غلامحسین شافعی دیدار کردند.

  شافعی از همکاری اتاق برای برقراری ارتباط بخش‌های خصوصی کشور و اعضای اتاق‌های بازرگانی اروپا خبر داد. رئیس اتاق ایران، بر تاثیرگذاری سازمان اتاق‌های بازرگانی اتحادیه اروپا در اقتصاد کشورهای عضو و دیگر کشورهای جهان تاکید کرد و گفت: دوره‌های آموزشی تخصصی تجارت و کسب و کار که از سوی اتاق‌های بازرگانی اتحادیه اروپا به اعضا ارائه می‌شود نقش مهمی در توسعه اقتصادی اعضا و ارتباط آنها با دیگر کشورهای جهان دارد. شافعی بر اهمیت توسعه مناسبات با کشورهای اروپایی تاکید کرد و افزود: از گذشته روابط ایران و کشورهای اتحادیه اروپا مستحکم و پایدار بوده است. با توسعه اکید اتحادیه اروپا بر افزایش مناسبات اقتصادی با ایران، ما نیز به دنبال بازیابی و احیای روابط قبلی با اروپا هستیم. رئیس اتاق ایران برداشته شدن تحریم‌ها را فرصتی برای افزایش حجم مناسبات ارزیابی کرد و افزود: با توجه به سفر هیات‌های مختلف تجاری و علاقه‌مندی شرکت‌های اروپایی برای برقراری ارتباط با ایران هنوز برخی موانع مانند مسائل بانکی برسر راه فعالان اقتصادی قرار دارد. وی به برنامه ششم توسعه و کم‌رنگ شدن نقش دولت در اقتصاد ایران اشاره کرد و افزود: در برنامه جدید اقتصادی ایران، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ارائه تسهیلاتی مانند معافیت‌های مالیاتی و واگذاری اقتصاد به بخش‌خصوصی تاکید شده است.

  شافعی، به نقش‌آفرینی بیشتر و توسعه فضای کسب و کار بنگاه‌های کوچک ‌و متوسط در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: اتاق‌های بازرگانی اتحادیه اروپا که تجربیات خوبی در این زمینه دارند می‌توانند مبنایی برای همکاری مشترک باشند. وی گفت: به دلیل محدودیت‌های تحریم، ارتباط صنعت ایران با اروپا قطع شد و اکنون به‌روزرسانی صنایع و توسعه تکنولوژی از اولویت‌های بخش‌های خصوصی کشور است. شافعی تصریح کرد: در حالی که مجوزها و زیرساخت‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاری فراهم شده، بسیاری از بنگاه‌های داخلی بخش‌خصوصی آماده همکاری با همتایان اروپایی هستند تا بازار منطقه را پوشش دهند. وی اظهار کرد: تاثیرگذاری ایران در بازار آسیای مرکزی، عراق، افغانستان و دیگر همسایگان، امکان دسترسی به بازار 300 میلیونی را فراهم آورده است. کریدور‌های شمال، جنوب و شرق به غرب امکان بسترهای توسعه روابط و ترانزیت کالا و تولید مشترک در ایران هستند.

  شافعی تصویب پیش‌نویس سند راهبردی اتحادیه اروپا در قبال ایران که از توسعه روابط اقتصادی و سیاسی ایران و تبدیل اروپا به شریک اول اقتصادی ایران حمایت کرده را ارزشمند توصیف کرد و گفت: اتاق ایران، به‌عنوان نماینده بخش‌خصوصی کشور آمادگی دارد تا نسبت به توسعه روابط اقتصادی و ایجاد پل ارتباطی بین بنگاه‌های ایران و اتحادیه اروپا گام بردارد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، از سوی دیگر، «الیزابت بین کوفسکا» کمیسیونر بازار داخلی صنعت، کارآفرینی و شرکت‌های کوچک و متوسط اتحادیه اروپا با اشاره به سفر قبلی به همراه خانم فدریکا موگرینی به تهران، توافق هسته‌ای را بازشدن فصل جدیدی از روابط اتحادیه اروپا با ایران عنوان کرد و گفت: هیات‌های مختلفی از اروپا به ایران آمده‌اند و مسوولیت ما ایجاد رابطه و حمایت از اعزام هیات‌های اقتصادی به ایران است.

  «کوفسکا» دیدار با وزیران امور خارجه و صنعت و معدن را از برنامه‌های این سفر سه روزه به تهران عنوان کرد. وی هدف از این سفر را ترسیم نقشه راه سیاسی و اقتصادی و حمایت از آینده روابط اتحادیه اروپا با ایران دانست و گفت: در نظر داریم موقعیت قبلی اتحادیه اروپا به‌عنوان شریک اقتصادی اول ایران را احیا کنیم. «کوفسکا» ارتباط با شرکت‌های اتحادیه اروپا را بستری برای دسترسی به بازار 500 میلیونی این اتحادیه عنوان کرد و افزود: بنگاه‌های کوچک و متوسط اروپا 90 درصد تولید ناخالص ملی اتحادیه اروپا را برعهده دارند و در نظر داریم تا با قوانین جدید کار استارت‌آپ‌ها و این بنگاه‌ها را تسهیل کنیم. وی اظهار کرد: 80 میلیون یورو تسهیلات برای توسعه کسب و کار استارت‌آپ‌ها و آموزش‌های لازم برای حضور بیشتر در اقتصاد اروپا تخصیص داده شده که در ماه نوامبر به تصویب خواهد رسید.

  از طرفی، «ریچارد وبر» رئیس اتاق‌های بازرگانی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه برنامه پنج ساله توسعه ایران بسیار در اتحادیه اروپا مورد استقبال قرار گرفته است، گفت: ما باید همکاری اروپا با ایران را بازیابی کنیم واکنون زمان اینجا بودن است. وی گفت: روزانه با 1700 اتاق بازرگانی در دنیا ارتباط داریم و تاکید بر دیجیتالی شدن این اتاق‌ها داریم. وی از اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران درخواست کرد که دوسال به‌عنوان مهمان عضو دائم ما شود و دبیران کل اتاق بازرگانی ایران و اتحادیه اروپا با یکدیگر تعامل داشته باشند و از اول ژانویه سال آینده کار مشترک را آغاز کنیم.

  محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق ایران بر لزوم افزایش همکاری‌ها با توجه به ظرفیت‌های موجود اقتصادی در ایران تاکید کرد و افزود: 3500 فعال اقتصادی طی یکسال اخیر به اتاق ایران آمده‌اند و با توجه به جمعیت 80 میلیونی و جوانان متخصص ایرانی، فرصت‌های همکاری‌های مشترک و دسترسی به بازار منطقه‌ای فراهم است. انصاری تصریح کرد: پس از برداشته شدن تحریم‌ها و شکسته شدن یخ روابط اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا شرکت‌های بسیاری به ایران سفر کرده‌اند و امیدواریم افزایش سفر هیات‌های تخصصی با هدف سرمایه‌گذاری، در تعمیق مناسبات ایران و اتحادیه اروپا تاثیرگذار باشد.