اخبار طلا و سکه
 • چشم اندازی از آینده بازار تا پایان سال 95

  در تحلیل امروز به بررسی گروه هایی پرداخته ایم که جو فروش و جو خرید در آن ها در بازار امروز کاملا اشکار بود ، تحلیلی از آینده بازار تا پایان سال 95و در پایان هم اشاره ای به شنیده ها و شایعات گسترده و اخبار مهم در بازار امروز کردیم.

  به گزارش تابناک،در تحلیل امروز به بررسی گروه هایی پرداخته ایم که جو فروش و جو خرید در آن ها در بازار امروز کاملا اشکار بود ، تحلیلی از آینده بازار تا پایان سال 95و در پایان هم اشاره ای به شنیده ها و شایعات گسترده و اخبار مهم در بازار امروز کردیم.در بازار امروز بیشترین تاثیر مثبت به ترتیب محصولات شیمیایی،خودرووساخت قطعات و سرمایه گذاریها و در مقابل بیشترین تاثیر منفی را به ترتیب گروه های فلزات اساسی،فرآورده های نفتی و قندوشکر بر شاخص بورس داشتند. جو خرید متعلق به گروه های خودرووساخت قطعات،سایر واسطه گریهای مالی،رایانه و فعالیت های وابسته به آن و محصولات کاغذی  و در مقابل جو فروش در گروه های قندوشکر،زراعت و خدمات وابسته،انبوه سازی،املاک و مستغلات و تسهیلات مسکن کاملا آشکار بود. امروز مجموع ارزش معاملات بورس وفرابورس نسبت به روز کاری قبل با کاهش بیش از 42درصدی مواجه شد به طوری که مجموع ارزش بورس و فرابورس در روز کاری قبل بیش از 6702 میلیارد ریال بود که امروز به بیش از 3860میلیارد ریال رسید.

  گروه محصولات شیمیایی
  در گروه محصولات شیمیایی ،شاهد بودیم که معاملات سهام اکثر شرکت های این گروه با کاهش قیمت روبرو شدند.این گروه هم جز گروه هایی بود که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص برجای گذاشت . از 28 سهام قابل دادو ستد دراین گروه، سهام 10 شرکت با افزایش قیمت و سهام 18 شرکت با کاهش قیمت نسبت به روز کاری قبل به کار خود پایان دادند. صف های خرید این گروه متعلق به شرکت های کربن ایران و سرمایه گذاری صنایع پتروشمیمی  و در مقابل بیشترین کاهش این گروه متعلق به شرکت معدنی املاح ایران با درصد تغییر آخرین قیمت 4.57 درصد منفی بود.بیشترین حجم معاملات متعلق به شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با دادو ستد بیش از 59 میلیون سهم بود. بیشترین ارزش معاملات متعلق به شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با بیش از 77 میلیارد ریال بود. میانگین درصد قیمت پایانی گروه 0.58درصد مثبت و میانگین درصد آخرین قیمت گروه 0.03 درصد منفی بود.


  گروه خودرو و قطعات ساخت
  در گروه خودرو و قطعات ساخت ، امروز شاهد بودیم که معاملات سهام اکثر شرکت های این گروه با افزایش قیمت روبرو شدند. حجم معاملات  نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت.این گروه امروز هم جز گروه هایی بود که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند به طوری که شرکت های سایپا و ایران خودرو در این گروه به ترتیب با بیش از 5 و 11 واحد تاثیر مثبت داشتند و هم جو خرید بر آن کاملا آشکار بود. سهام 22شرکت از 31 سهام شرکت های قابل معامله امروز در این گروه، با افزایش قیمت وسهام 9شرکت با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. صف های خرید متعلق به شرکت های لنت ترمز ایران، آهنگری تراکتورسازی ایران،نیرومحرکه،مهرکام پارس،فنرسازی زر  و قطعات اتومبیل ایران و درمقابل تنها صف فروش متعلق به شرکت سازه پویش بود.بیشترین حجم معاملات این گروه متعلق به شرکت های سایپا و زامیاد با دادو ستد بیش از 36 و 35 میلیون بود. بیشترین ارزش معاملات این گروه متعلق به شرکت سایپا با بیش از 50 میلیارد ریال بود. میانگین درصد قیمت پایانی گروه 1.58درصد مثبت و میانگین درصد آخرین قیمت گروه 1.13درصد مثبت بود.

  گروه قندوشکر
  در گروه قندوشکر ،امروز شاهد معاملات اکثرا منفی بودیم و نیز حجم معاملات نسبت به روز کاری قبل در این گروه افزایش یافت.این گروه هم جزءگروه هایی بود که امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت و هم جو فروش نامناسبی بر آن حاکم بود.4 شرکت از 14 نماد قابل معامله، با افزایش قیمت و نماد 10 شرکت با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند.بیشترین افزایش قیمت این گروه متعلق به شرکت قند شیرین خراسان با درصد تغییر آهرین معامله 3.39 درصد مثبت  و در مقابل صف های فروش این گروه متعلق به شرکت های قند لرستان و کارخانجات قند قزوین بود.بیشترین حجم معاملات این گروه را شرکت شهد  با بیش از 8 میلیون سهم به خود اختصاص دادند. بیشترین ارزش معاملات در این گروه نیز متعلق به شرکت شهد  با بیش از 43 میلیارد ریال می باشد. میانگین درصد قیمت پایانی گروه 1.39 درصد منفی و میانگین درصد آخرین قیمت گروه 1.64 درصد منفی بود.

  گروه فلزات اساسی
   در گروه فلزات اساسی ، شاهد معاملات اکثرا منفی همراه با کاهش حجم معاملات بودیم. این گروه  جزءگروه هایی بود که امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. از 25نماد شرکت های قابل دادوستد در این گروه،سهام11شرکت با افزایش قیمت و سهام 14شرکت با کاهش قیمت روبرو شدند. تنها صف خرید این گروه متعلق به شرکت نورد و قطعات فولادی و در مقابل صف های فروش متعلق به شرکت های فولاد امیرکبیر کاشان و سپنتا خود اختصاص دادند.بیشترین حجم معاملات متعلق به شرکت فولاد هرمزگان جنوب در نماد هرمز با خرید و فروش بیش از 11میلیون سهم بود. بیشترین ارزش معاملات نیز متعلق به  شرکت فولاد هرمزگان جنوب در نماد هرمز با حدود 25میلیارد ریال بود. میانگین درصد قیمت پایانی گروه 0.17درصد منفی و میانگین درصد آخرین قیمت گروه0.46 درصد منفی بود.
   

   گروه فرآورده های نفتی
  در گروه فرآورده های نفتی ، شاهد معاملات اکثرا منفی و نیز  حجم معاملات نسبت به روز کاری قبل کاهش داشت. این گروه جز گروه هایی بود که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت.از 11 نماد شرکت های قابل دادوستد در این گروه،سهام همه2شرکت با افزایش قیمت و 9شرکت با کاهش قیمت روبرو شدند. صف های خرید این گروه متعلق به شرکت های نفت سپاهان و پالایش نفت لاوان و در مقابل تنها صف فروش متعلق به شرکت پالایش نفت شیراز بود.بیشترین حجم معاملات متعلق به شرکت پالایش نفت تبریز با خرید و فروش بیش از 9میلیون سهم بود. بیشترین ارزش معاملات متعلق به  شرکت پالایش نفت تبریز با بیش از 51میلیارد ریال بود. میانگین درصد قیمت پایانی گروه 0.08 درصد منفی و میانگین درصد آخرین قیمت گروه 0.35 درصد منفی بود.

  از شنیده ها و شایعات بازار امروز می توان به موارد زیر اشاره کرد.در نماد كطبس (ذغال سنگ نگین طبس) شنيده هايى مبنى بر تصميم دولت در رابطه با آزاد شدن صادرات زغال سنگ به گوش ميرسد . در مورد تجديد_ارزيابى ، شنيده ميشود كه افزايش سرمايه از تجديد ارزيابى تا پايان سال ٩٦ تمديد ميشود .در نماد شکربن (کربن ایران) خبرها از شرکت کربن ایران حاکی از تعیین تکلیف وضعیت زمین این شرکت دارد.در نماد خمهر(شرکت مهرکام پارس) بر اساس شنیده ها از شرکت مهرکام پارس شرکت یک قرارداد مستقیم تاثیر گذار بسته است که بزودی شفاف سازی میکند.  سخن آخر:

  در گروه شیمیایی نمادهای پترول و شکربن صف خرید، نمادهای وپترو، شپترو، شلعاب، شتوکا و شفارس مثبت و مابقی متعادل دنبال شدند. در آنسو و در گروه پالایشگاهی شاهد صف خرید نماد شاوان، معاملات متعادل و مثبت نمادهای شتران، شبندر و شبریز و صف فروش نماد شراز با توجه به رشد بسیار سریع و بالای سهم طی هفته های گذشته بودیم. با گذشت زمان، صف خرید نماد پترول عرضه شد و نوسانات منفی در نمادهای گروه پالایشگاهی نمایان شده است.

  عمده نمادهای گروه سیمانی شروعی پرتقاضا، مثبت و همراه صف خرید داشتند اما با گذشت زمان معاملات، حجم عرضه ها افزایش یافت و موجب منفی شدن آنها شد. در آنسو و در گروه ساختمانی نیز با معاملات مثبتی مواجه شدیم که آنها نیز با افزایش عرضه ها در نهایت منفی به کار خود پایان دادند در این بین نماد کرمان صف خرید را تجربه کرد.

  صف خرید پر حجم حدود 250 میلیون سهمی نماد تازه وارد آپ در شروع بازار را در حالی مشاهده کردیم که اکثر نمادهای گروه آی تی معاملات متعادلی را تجربه می کنند

  اکثر نمادهای گروه غذایی با برگشت قیمتی، معاملات مثبتی را تجربه کردند در این بین نمادهای غبشهر، غشان و غفارس از اقبال بیشتری برخوردار بودند

  نمادهای گروه خودرویی و بخصوص قطعه سازها دادوستدهای مثبت و پرتقاضایی را شروع کردند که در این میان قطعه سازها همچنان از اقبال به مراتب بیشتری برخوردار بودند.

  ،محمد قصری با اشاره به این که موضوعات پسابرجام کماکان مورد توجه معامله گران بورس است به تسنیم گفت: بر این اساس شاهد این موضوع هستیم که سهامداران نمادهایی از جمله خودرویی ها که ظرفیت تاثیرپذیری بیشتر از برداشته شدن تحریم ها و اجرای برجام را دارند کماکان زیر نظر دارند.
  وی با بیان این که ماه هاست موضوعاتی همچون قراردادهای خودروسازان ایرانی با خارجی ها منتشر شده اما به ثمر نمی رسد اظهار داشت: بر این اساس سهامداران بویژه حقیقی ها و سهامداران خرد و تازه واردان نباید به خبرهای بی اساس و بی نتیجه واکنش نشان دهند و باید با احتیاط بیشتری واکنش نشان دهند.
  قصری افزود: البته موضوعات پسابرجام تنها دغدغه بازار سهام نیست و مسائلی همچون تک نرخی شدن ارز می تواند اثرات به مراتب بیشتری بر اقتصاد و بازار سهام داشته باشد.بر این اساس با وجود وعده های زیادی که در خصوص تک نرخی شدن ارز داده شده متاسفانه تاکنون این موضوع اتفاق نیفتاده است.
  وی درخصوص تاثیر پذیری صنایع بورسی از تک نرخی شدن ارز گفت: این موضوع بر صنایعی که صادراتشان بیشتر از واردات است اثر بیشتری خواهد داشت. چرا که در صورت یکسان سازی، نرخ ارز بالاتر از نرخ مبادله ای خواهد بود و این موضوع شرکت هایی را که به صورت مستقیم زیر نظر دولت فعالیت دارند، منتفع خواهد کرد و در مقابل شرکتهایی که واردات محور هستند تحت فشار قرار می گیرند.
  این کارشناس درخصوص وضعیت کلی بازار سهام تا پایان سال گفت: اگر اتفاق ویژه ای در این مدت رخ ندهد که بر ضرر بازار باشد، پیش بینی می شود بورس تا پایان سال وضعیت مثبت و متعادلی را طی کند. بعلاوه این که انتشار گزارش های شش ماهه شرکتها نیز می تواند به روند مثبت بورس در این مدت شتاب بیشتری دهد.