اخبار اقتصادی

 • احتمال بهره‌برداری کلی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تا پایان ٩٦

  وزیر نفت خبر داد:

  وزیر نفت گفت: در صورت تأمین مالی و رفع مشکلات، تا پایان سال ٩٦ شاهد بهره‌برداری کلی پالایشگاه ستاره خلیج فارس خواهیم بود.

  به گزارش ایسنا - منطقه خلیج فارس، بیژن نامدار زنگنه امروز در آیین بهره‌برداری رسمی از واحد تقطیر فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور انجام شد، اظهار کرد: این طرح ملی جزو اولویت‌های کشور است که با بهره‌برداری کامل از آن کشور از واردات بنزین بی‌نیاز می‌شود.

  وی افزود: با جدیت و پیگیری وزارت نفت و همه سهامداران و حمایت دولت به‌زودی شاهد بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه با تولید روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ٤، چهار و نیم میلیون لیتر گازوئیل یورو ٤، روزانه یک میلیون لیتر نفت سفید یورو ٤ و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (الپیجی) یورو ٤ خواهیم بود.

  زنگنه ادامه داد: با ظرفیت تولید روزانه ٣٦ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ٤ و ٥ مجموع تولید بنزین در کشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

  وزیر نفت همچنین اعلام کرد: فرآوردههای تولیدی این پالایشگاه همگی استاندارد یورو ٤ و ٥ خواهند داشت و با تکمیل این پالایشگاه ایران به جرگه صادرکنندگان بنزین می‌پیوندد.

  وی اضافه کرد: با تلاش‌های انجام‌شده و تزریق منابع مالی و ورود تجهیزات فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بیش از ٩٣ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان امسال وارد مدار تولید خواهد شد.

  وزیر نفت خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه تا پایان امسال بقیه فازها به ترتیب به فاصله هر شش ماه وارد مدار تولید می‌شود و تا پایان سال ٩٦ شاهد بهره‌برداری از کل این طرح در صورت تأمین مالی و رفع مشکلات خواهیم بود.

  انتهای پیام