اخبار اقتصادی

 • رویکرد توسعه سواحل مکران باید اینده پژوهانه و اقتصاد مقاومتی باشد

  رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه گفت : توسعه سواحل مکران باید همراه با سند آینده پژوهانه باشد تا از نظم علمی و منطقی هم برخوردار باشد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ دکتر امیر محمودزاده در همایش ملی فراوری پتانسیل های ژئوپلیتیکی توسعه در کرانه های اقیانوسی جنوب شرق ایران که به همت پژوهشگاه شاخص پژوه برگزار شد ، افزود: توسعه پژوهش ، نقش فزاینده

  در توسعه و رشد دارد و اگر بدون برنامه و تفکرات علمی به مدل توسعه ای دست نرسیم پشیمان خواهیم شد.

  وی گفت: توسعه و پیشرفت، از فکر شروع می شود و این همایش،نگاه به آینده ایران دارد تا به خروج از رکود اقتصادی در مکران کمک کند.

  محمودزاده افزود : بخش خصوصی می تواند توسعه را در کشور محقق کند و ورود دولت برای عملیات اجرایی مکران ، کارایی نخواهد داشت چون در تمام دنیا این گونه توسعه ها را بخش خصوصی ایجاد می کند.

  وی افزود: در دنیا تولید علم با بخش خصوصی است و در ایران بخش دولتی کار تولید علم را انجام می دهد.

  رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه اظهار داشت : شیب فرهنگی ما با توسعه سازگاری ندارد؛ فرهنگ ما شیب بسیار افقی دارد اما شیب توسعه عمودی است. فناوری به شدت در ایران نفوذ می کند اما فرهنگ توسعه در کشور ما ضعیف است و باید به دنبال توسعه فکر باشیم.

  محمودزاده گفت : باید با برنامه و درایت و بهره گیری از مشاوره های عالی در حوزه مکران برنامه ریزی کنیم و بهترین نمونه برای اقتصاد مقاومتی هم توسعه مکران است و اگر با برنامه ریزی غلط فرصت ها را در مکران تخریب کنیم در حقیقت اقتصاد مقاومتی را خراب کرده ایم.

  رئیس شورای سیاستگذاری همایش ملی فراوری پتانسیل های ژئوپلیتیکی توسعه در جنوب شرق ایران افزود : ریشه بسیاری از مشکلات در کشور ما برنامه ریزی است، باید نگاه برنامه ریزی را به سمت آینده پژوهی ببریم و افق ها را از 5 سال به 50 سال برسانیم.

  محمودزاده با بیان اینکه توسعه در کشور ما حزبی و سیاسی شده است، گفت: اگر ایران می خواهد اقیانوسی بشود ، اگر به اقتصاد دریایی و گردشگری آبی فکر می کنیم ابتدا باید مشکلات موجود کشور نظیر بیکاری، بی آبی و... را رفع کنیم.

  وی با انتقاد از واگذاری بخشی از توسعه سواحل مکران به چینی‌ها و هندی‌ها گفت :قرارداد 90 ساله می خواهیم امضاء کنیم در حالی که این همه ظرفیت، این همه شرکت بزرگ، این همه منابع انسانی متخصص در داخل کشور وجود دارد که بدون استفاده رها شده اند؟ چرا برخی از مسئولان عادت کرده اند که همواره راحت ترین راه را انتخاب کنند، اگر ما فرصت ها و ظرفیت هایمان را در اختیار خارجی ها قرار دهیم یک ترکمنچای دیگر خلق می شود.

  وی افزود: اگر مکان را به بیگانگان واگذار کنیم، مطمئن باشید یک ترکمنچای دیگر خلق می شود و تاریخ در مورد این اشتباهات راهبردی قضاوت خواهد کرد.

  رییس انجمن آمایش سرزمین ایران با اشاره به سند چشم انداز بیست ساله، افزود: 9 سال دیگر به چشم انداز 20 ساله مانده است، آیا اهداف کشور در زمان باقی مانده محقق می شود؟ .

  محمود زاده افزود : یکی از محورها و پیشران ها که می تواند اهداف چشم انداز بیست ساله را محقق کند، توسعه سواحل مکران در جهت توسعه اقتصادی و ملی است. باید ترکیبی از اقتصاد انسان محور، اقتصاد آبی و اقتصاد دانش بنیان در مکرانبه کارگیری شود. باید با برنامه ریزی، عقلانیت و فکر کار را شروع کنیم.
  محمودزاده گفت : پژوهشگاه شاخص پژوه با هماهنگی شورای سیاستگذاری و کمیته علمی همایش، تصمیم گرفت دبیرخانه دائمی این همایش ملی را راه اندازی کند و هرسال یک همایش کاربردی را برای مسیر توسعه در مکران برگزار کند.

  وی ادامه داد: استادان ، دانشجویان، صاحبنظران و پژوهشگران، رساله ها، ایده ها و پژوهش هایشان را به موضوع توسعه مکران معطوف کنند و پژوهشگاه شاخص پژوه نیز تا حد امکان از این حوزه حمایت می کند ، وظیفه خودمان می دانیم که به فرامین مقام معظم رهبری عمل کنیم.

  محمودزاده با اشاره به طرح مکنزی برای توسعه ایران، گفت: مکنزی یک برنامه توسعه برای ایران ارائه داده است اما حتی یکبار از مکران نام نبرده است، آیا او نمی داند که مکران موتور توسعه ایران می تواند باشد؟ قرار نیست آنها به ما ایده و مسیر صحیح را نشان بدهند، قرار نیست خارجی ها کاری برای ما انجام بدهند.خیلی از افراد در بیرون ایران نمی خواهند مکران توسعه بیابد.

  وی تصریح کرد: اگر می خواهیم ایده ها و منویات مقام معظم رهبری را در حووزه اقتصاد مقاومتی پیاده سازی کنیم، باید بدانیم که موتور توسعه، پژوهش است. پژوهش باید محور تمام برنامه ریزی ها در توسعه مکران باشد. توسعه سواحل مکران با بخش دولتی فعلا امکان پذیر نیست و تا مسئولان اعتماد خلق نکنند سرمایه گذاران به سمت مکران تا نمی روند تا توسعه اتفاق نمی افتد.

  رییس پژوهشگاه شاخص پژوه با تأکید بر اینکه جمعیت کیفی زیرساخت توسعه است، خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم که جمعیت کیفی به سمت مکرانبرود،باید مشوق هایی تعریف کنیم که بخش خصوصی اعتماد کند و شریک دولت در توسعه مکران باشد.
  وی در پایان گفت: شاید راهی را که دنیا 50 سال پیش طی کرده است را ما در این همایش در معرض مشورت و هم اندیشی قرار دادیم که چطور می توانیم
  توسعه را در مکران محقق کنیم.