شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
فناوری
 • پول‌تان را هدر ندهید؛ دیگر نیازی به محافظ صفحه نمایش برای گوشی‌های هوشمند نیست!

  در حال حاضر محافظ‌های صفحه نمایش به‌عنوان یک جنس ضروری به خریداران گوشی و تبلت، فروخته می‌شود؛ اما این محافظ‌ها به اندازه قبل کارآمد نیستند!
  رهایی از خرید محافظ صفحه نمایش برای اسمارت‌فون و تبلت می‌تواند از هزینه‌های شما کم کند و لذت استفاده‌ از نمایشگر را افزایش دهد.
  اما چگونه مطمئن شویم که اسمارت‌فون و تبلت ما نیازی به محافظ صفحه نمایش ندارد؟
  در ادامه این مطلب به شما در تشخیص این امر کمک خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

  آی‌فون اولین اسمارت‌فونی بود که به‌جای نمایشگر پلاستیکی از صفحه نمایش شیشه‌ای استفاده کرد. اما شیشه استفاده‌شده در نمایشگرهای آی‌فون یک شیشه معمولی نبود بلکه این شیشه، شیشه‌ای مقاوم به‌نام گوریلا گلس ساخته‌ شرکت کورنینگ بود.

  امروزه شرکت کورنینگ، گوریلا گلس مورداستفاده بیشتر تولید‌کنندگان گوشی‌های همراه را تأمین می‌کند.
  گوریلا گلس 6، جدیدترین فرمول شرکت کورنینگ، از شیشه‌ای که در نمایشگر اولین آی‌فون (و یا حتی آخرین گوشی شما) استفاده شده است نیز بادوام‌تر و مقاوم‌تر است.
  گوریلا گلس 6 حتی از فلزات رایجی که در ساخت کلیدها و چاقوها استفاده می‌شود، سخت‌تر است و می‌تواند تا چندین‌بار سقوط بر روی زمین را دوام بیاورد.

  به‌عبارت‌دیگر امکان شکسته‌شدن نمایشگر گوشی شما بسیار کمتر از گذشته است. در گذشته خرید محافظ صفحه نمایش از موارد لازم برای محافظت از نمایشگرها بود؛ اما امروزه این مورد به‌سختی یک ضرورت محسوب می‌شوند.
  با اینکه گوریلا گلس تقریبا بی‌نقص به‌نظر می‌آید اما آیا این به‌معنی خداحافظی با محافظ‌های صفحه نمایش است؟

  محافظ صفحه نمایش

  محافظ‌های صفحه نمایش اغلب ظاهر خوشایندی ندارند، به‌سرعت خط‌و‌خش بر می‌دارند و نیز رنگ‌و‌لعاب نمایشگر را کاهش می‌دهند؛ اما حداقل محافظ‌های صفحه نمایش پلاستیکی چربی انگشتان را به‌خوبی کنترل می‌کنند.

  با‌ این‌ اوصاف محافظ‌های صفحه نمایش هنوز ناکارآمد نیستند. گرچه گوریلا گلس ممکن است از سقوط بر روی زمین جان سالم به‌‌در ببرد اما همچنان امکان ایجاد خراش توسط سنگ‌، شن‌و‌ماسه و فلزات نادر بر روی آن وجود دارد. اگر گوشی شما بر حسب اتفاق بر روی زمین شن‌و‌ماسه‌ای کشیده شود، مملو از خراش‌های ریز و بدشکل خواهد شد.

  آخرین باری که چنین اتفاقی برای شما افتاد چه زمانی بود؟ این اتفاقات، اتفاقات رایجی نیستند اما از قدیم گفته‌اند که پیشگیری بهتر از درمان است!
  بنابراین خریداری و استفاده از یک محافظ صفحه نمایش محض احتیاط، ایده چندان بدی نیست.
  هستند افرادی که امکان اتفاق چنین مواردی را آنقدر نادر می‌بینید که برایشان تعویض صفحه نمایش، ارزان‌تر، آسان‌تر و قابل تحمل‌تر از تعویض هر ماهه‌ محافظ صفحه‌نمایش است!

  محافظ صفحه نمایش

  اهمیت استفاده از محافظ‌های صفحه‌نمایش به‌اندازه گذشته زیاد نیست. این محافظ‌ها تنها کمی بیشتر از حالت عادی به مقاومت نمایشگر گوشی شما کمک می‌کنند. این مقدار از محافظت تقریبا مانند این است که شما در حین دوچرخه‌سواری از زانوبند استفاده کنید؛ گرچه این زانوبندها ظاهر خوشایندی ندارند اما ممکن است هنگام وقوع تصادف، مفید واقع شوند.

  با تکنولوژی گوریلا گلس و تفاوت‌ نسخه‌های مختلف آن آشنا شوید

  تعویض نمایشگر گوشی‌ بسیار ساده‌تر از آنی است که شما فکر می‌کنید. هزینه تعویض یک نمایشگر حدود $100 است. حال شما حساب کنید که اگر هر ماه یک محافظ صفحه نمایش $15 خریداری کنید، هزینه سالانه آن از تعویض صفحه نمایش بیشتر می‌شود.
  هرچند با اوضاع کنونی و با توجه به اینکه بیشتر ما در سال شاید حداکثر 5 بار هم مجبور به خرید محافظ صفحه نمایش نشویم، بهتر است به استفاده از محافظ‌ها ادامه دهیم.

  گزینه دیگری که می‌توانید به کمک آن بی‌خیال محافظ صفحه نمایش شوید، بیمه‌نمودن گوشی است. اغلب بیمه‌های گوشی، نرخ تعویض صفحه نمایش را با تخفیف ارایه می‌دهند. گرچه هزینه سالانه طرح‌های بیمه‌ کمی گران است اما با نرخ پایینی گم‌شدن، دزدیده‌شدن و معیوب‌شدن گوشی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

  بااین‌حساب تصمیم به استفاده کردن یا نکردن از محافظ صفحه نمایش دیگر موضوعی مهم تلقی نمی‌شود؛ زیرا درصورت استفاده نکردن از محافظ صفحه نمایش می‌توانید گوشی خود را بیمه نمایید و یا در موارد نادر نهایتا ممکن است مجبور به تعویض نمایشگر شوید.

  محافظ صفحه نمایش

  حالا اگر به هر دلیلی همچنان به استفاده از محافظ صفحه نمایش مصمم هستید، راهنمای زیر در انتخاب بهترین نوع این محافظ‌ها به شما کمک خواهد کرد.

  محافظ‌های صفحه نمایش در انواع گوناگونی موجود هستند:

  شیشه حرارت‌دیده (Tempered Glass): این نوع از محافظ‌های صفحه نمایش نسبت به مدل پلاستیکی مقاوم‌تر و خوش‌دست‌تر هستند. نصب آن‌ها بر روی نمایشگر نیز بسیار آسان است.

  پلی‌اتیلن ترفتالات (PET): این محافظ‌های پلاستیکی بسیار ارزان، نازک، سبک و روان هستند. نصب آن‌ها بر روی نمایشگر چندان ساده نیست؛ اما پس از نصب تقریبا قابل تشخیص هستند.

  پلی‌یورتان ترموپلاستیک (TPU): بیشتر محافظ‌های صفحه‌ نمایش از این جنس هستند. این محافظ یک پلاستیک نازک و انعطاف‌پذیر است که هنگام لمس حس عجیبی دارد. نصب آن نیز دشوار است. این نوع از محافظ‌های صفحه نمایش از نوع شیشه نازک‌تر و از PET مقاوم‌تر هستند.

  محافظ صفحه نمایش مایع: این محافظ‌ها تنها می‌توانند از ایجاد خراش در نمایشگر جلوگیری کنند. اما یک محافظ صفحه نمایش مایع نمی‌تواند از گوشی شما در برابر یک حادثه فاجعه بار، محافظت کند‌‌. همچنین تشخیص اینکه چه زمانی باید مجددا این مایع را بر روی نمایشگر اعمال کنید نیز دشوار است.

  محافظ صفحه نمایش

  توصیه ما به شما خریداری محافظ‌های صفحه نمایش tempered و PET است.

  آیا شما با استفاده‌نکردن از محافظ صفحه نمایش موافق هستید؟
  تجربه خود را از خرید محافظ صفحه نمایش با ما در میان بگذارید. شما کدام نوع از محافظ‌های صفحه را پیشنهاد می‌کنید؟