شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • ارز ۴۲۰۰ تومانی عامل ایجاد رانت شد

  جمالی نوبندگانی:

  عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید سیاست ارزی ۴۲۰۰ تومانی امکان تداوم ندارد چراکه عامل ایجاد رانت شد.

  به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از خانه ملت، محمدجواد جمالی نوبندگانی، با اشاره به سیاست ارزی چهار هزار و 200 تومانی، گفت: ایرادی که به سیاست ارزی چهار هزار و 200 تومانی وارد می‌شود این است که سیستم‌های مختلف دولت به یکدیگر متصل نیستند و اطلاعات در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار نمی‌‌گیرد.

  وی بیان کرد: به طور مثال شاهد بودیم که وزارت صنایع و معادن مجوز واردات کاغذ با ارز چهار هزار و 200 تومانی صادر کرده است، اما وزارت ارشاد از این مجوز،  نحوه توزیع کاغذ بی‌اطلاع بود و همین امر باعث ایجاد رانت و مشکلات در کشور شده است.

  نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: برای ادامه سیاست ارزی چهار هزار و 200 تومانی هر تصمیمی گرفته می‌شود باید به این موضوع توجه شود که به دلیل شرایط ویژه اقتصادی باید همه قوا و سازمان‌ها  پای کار بیایند و نظارت از گذشته قوی‌تر شود.

  وی اظهار کرد: باید سازمان بازرسی، وزارتخانه‌ها و حتی مجلس در این قضیه نظارت خود را قوی‌تر کنند تا مانع رانت‌خواری در مسیر توزیع ارز و تأمین کالای اساسی شوند.

  عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به نظر اقتصاددانان در زمینهٔ ادامه‌دار بودن توزیع ارز چهار هزار و 200 تومانی گفت: اقتصاددانان به ارز 4200 تومانی معتقد نیستند و  به نظر نمی‌رسد این سیاست بتواند پایدار بماند. رئیس‌جمهور پیش از این نیز اعلام کرده بود موافق این سیاست نبوده اما تابع نظر اکثریت بوده است.