شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • فاز ۱ آزادراه تهران-شمال تابستان افتتاح می‌شود

  رئیس سازمان برنامه و بودجه در جریان بازدید از قطعه یک آزادراه تهران شمال اعلام کرد: امسال علاوه بر بهره‌برداری از قطعه اول این آزادراه، شاهد بهره‌برداری از ۳۰۰کیلومتر آزادراه جدید در کشور خواهیم بود.

  نوبخت در عین حال از تخصیص ۳۰۰میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل فاز یک پروژه آزادراه تهران-شمال خبر داد و بیان کرد: انتظار می‌رود ظرف دو ماه، فاز یک این پروژه تکمیل و زیر بار ترافیکی برود. او همچنین درباره کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی اظهار کرد: یک طرح ۲۴ برنامه‌ای در چهار محور طراحی شده و در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به تصویب رسید که پس از تائید مقام معظم رهبری، لازم‌الاجرا خواهد بود.

  بهمن‌ماه سال گذشته، وزیر راه و شهرسازی در جریان بازدید از قطعه یک آزادراه تهران-شمال، ابراز امیدواری کرده بود در صورت شرایط خوب آب و هوایی، قطعه یک این آزادراه تا تابستان 98 به بهره‌برداری برسد که در این صورت مسیر جدید می‌تواند 60کیلومتر کوتاه‌تر از مسیر کنونی باشد. اکنون محمدباقر نوبخت نیز با اشاره به ترافیک سنگین محورهای شمالی در ایام تعطیلات، وظیفه دولت را آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای تسهیل تردد مردم دانسته و در تایید وعده سال گذشته وزیر راه، اظهار کرد: با تمهیداتی که اندیشیده شده، فاز یک پروژه آزادراه تهران-شمال در نیمه اول سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین در جلسه بررسی روند پیشرفت ساخت آزادراه، پیمانکار این پروژه با بیان اینکه فاز یک این آزادراه به طول ۳۲کیلومتر تاکنون 3/95درصد پیشرفت واقعی دارد اعلام کرد: پیشرفت مورد نیاز برای بهره‌برداری ۹۷درصد است که در صورت تامین اعتبار زیر بار ترافیک می‌رود. فارس گزارش کرد خیراله خادمی- مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل نیز در حاشیه این مراسم با تایید پیشرفت ۹۵درصدی فاز یک پروژه زمان افتتاح پروژه را تابستان اعلام کرد. او افزود: اغلب بخش‌های منطقه یک به پایان رسیده است و فقط اجرای طرح منظر راه و قالب‌بندی و ورودی و خروجی برای ارتقای ایمنی که بعدا به پروژه اضافه شد باقیمانده است. خادمی اضافه کرد: کارهای فیزیکی و سازه‌ای منطقه یک از پیشرفت 99درصدی برخوردار است. خادمی بیان کرد: طی چهار سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در منطقه یک آزادراه انجام شده که در مقایسه با پیشرفت پروژه طی 19 سال قبل از آن، قابل مقایسه نیست.

  کاهش وابستگی بودجه به نفت تا سقف 10 درصد

  محمدباقر نوبخت در حاشیه بازدید از قطعه یک آزادراه تهران شمال، درباره کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی نیز سخن گفت. او اظهار کرد: در طرح 24 برنامه‌ای سازمان برنامه و بودجه قرار است منابع جایگزین درآمدهای نفتی، به تدریج اعلام شود. نوبخت افزود: از این ۲۴ برنامه، ۱۱ برنامه امسال و ۱۳ برنامه نیز در سال ۹۹ عملیاتی خواهد شد که با تکمیل آنها وابستگی بودجه به نفت را به تدریج کاهش داده و نهایتا قطع می‌کنیم. او تاکید کرد: در بودجه امسال برای آنکه از نوسانات نفتی رهایی یابیم، در تلاشیم میزان وابستگی به درآمدهای نفتی حداکثر ۱۰ درصد باشد. نوبخت ادامه داد: در چند روز گذشته ۲۵هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه برای طرح‌های عمرانی اختصاص دادیم که اختصاص این میزان بودجه ظرف سه ماه در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است؛ همچنین سال گذشته ۵۴هزار میلیارد تومان در طول تمام سال، برای بودجه‌های عمرانی اختصاص یافت که نسبت به سال قبل از آن ۳۰درصد رشد داشت.

  تخصیص بودجه به پروژه‌‌های اولویت‌دار

  رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه اظهارات خود راجع به بودجه با تاکید بر اینکه اختصاص بودجه به پروژه‌های عمرانی، بر اساس اولویت‌بندی خواهد بود، تصریح کرد: قرار نیست بودجه‌ها را به صورت قطره‌چکانی میان همه پروژه‌ها توزیع کنیم بلکه امسال با صرفه‌جویی ۶۲هزار میلیارد تومان، منابع بودجه‌ای را به پروژه‌های اولویت‌دار مانند آزادراه تهران- شمال اختصاص داده‌ایم. در سال‌های گذشته هزاران میلیارد تومان برای این آزادراه هزینه شد اما مردم تاکنون چیزی مشاهده نکرده‌اند. او همچنین درباره درخواست قوه قضائیه برای تخصیص اعتبار با هدف جذب نیرو گفت: نمی‌توان از یک سو بحث صرفه‌جویی را مطرح کرد و از سوی دیگر انتظار داشت، تشکیلات توسعه یابد اما قوه قضائیه برای توسعه تشکیلات خود، بهانه جلوگیری از اطاله دادرسی را دارد. با این حال جز از طریق اولویت‌بندی و سهمیه‌بندی، نمی‌توانیم کاری پیش ببریم.

  ایجاد 988هزار فرصت شغلی تا پایان امسال

  نوبخت درباره پروژه‌های مسکن سال جاری نیز تصریح کرد: امسال احداث ۱۰۰هزار واحد مسکونی در بخش بافت فرسوده را در برنامه داریم و این غیر از طرحی است که برای ساخت ۱۰۰هزار واحد دیگر شامل ۵۰هزار واحد مسکونی در روستاها و ۵۰هزار واحد مسکونی حمایتی در شهرها برنامه‌ریزی شده است. او درباره اشتغال نیز ابراز کرد: تا پایان سال ۹۸ طی هشت برنامه، ۹۸۸هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود که بخش زیادی از آن در حوزه مسکن است؛ سازمان برنامه و بودجه با تک‌تک دستگاه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن، وزارت جهاد کشاورزی برای تولید محصولات گندم، پرورش ماهی در دنیا و محصولات باغی و وزارت صمت توافقنامه امضا کرده است تا این ۹۸۸هزار فرصت شغلی ایجاد شود. به گزارش مهر، نوبخت افزود: ۲۰درصد اول منابع لازم برای ایجاد این مشاغل به دستگاه‌های اجرایی داده شده و در حال حاضر از دستگاه‌های مربوطه مطالبه‌گر هستیم؛ وزارت راه و شهرسازی باید بگوید با ۲۰درصد تخصیصی تاکنون چه تعداد واحد مسکونی ساخته شده است.